< Előző | Tartalom | Következő >
6.9.2.5 Szerelvények szálvázas műanyagból (FRP) készült mobil tartányköpenyekhez
A mobil tartány üzemi szerelvényeinek, az alsó nyílásoknak, a nyomáscsökkentő szerkezeteknek, a mérőeszközöknek, a tartószerkezetnek, a vázszerkezetnek ill. az emelő és rögzítő szerelvényeknek a 6.7.2.5 – 6.7.2.17 bekezdés követelményeinek kell megfelelniük. Ha a szálvázas műanyagból (FRP) készült tartányköpenybe bármilyen más fémből készült eszköz beépítése is szükséges, akkor a 6.9.2.3.8 pont előírásait kell alkalmazni.
6.9.2.6 Típusjóváhagyás
6.9.2.6.1 A szálvázas műanyagból (FRP) készült mobil tartányok típusjóváhagyásának a 6.7.2.18 bekezdés követelményeinek kell megfelelnie. A szálvázas műanyagból (FRP) készült mobil tartányokra ezenkívül a következő követelményeket kell betartani.
6.9.2.6.2 A gyártási típus vizsgálati jegyzőkönyvének a típusjóváhagyáshoz kiegészítőleg a következőket kell tartalmaznia:
a) a 6.9.2.7.1 pont követelményeinek megfelelően a szálvázas műanyag (FRP) tartányköpeny gyártásához készült anyagvizsgálatok eredményeit;
b) a 6.9.2.7.1.4 pont követelményeinek megfelelően a golyó ejtési próba eredményeit;
c) a 6.9.2.7.1.5 pont előírásai szerinti tűzállósági vizsgálat eredményeit.
üzemeltetési kézikönyv részeként élettartam vizsgálati programot kell készíteni. A vizsgálati programban a 6.9.2.3.4 pont szerint elvégzett tervezési elemzésben azonosított kritikus feszültséghelyekre kell összpontosítani. A vizsgálati módszernek figyelembe kell vennie a lehetséges tönkremeneteli módot a kritikus feszültséghelyeken (pl. a húzófeszültség vagy a laminát réteg - feszültség). A vizsgálatnak a szemrevételezés és a roncsolásmentes vizsgálat (pl. zajkibocsátás, ultrahangos értékelés, termográfia) kombinációjából kell állnia. Az élettartam vizsgálati programnak fűtőelemeknél, lehetővé kell tennie a tartányköpeny vagy a
Az időszakos vizsgálatok során a tartány állapotának nyomon követésére, az
6.9.2.6.3
jellemző területek vizsgálatát a túlfűtés hatásainak figyelembe vétele érdekében.
6.9.2.6.4 A tartány mintadarabját a következőkben meghatározott vizsgálatoknak kell alávetni.
E célból az üzemi szerelvények szükség esetén más szerelvényekre cserélhetők.
6.9.2.6.4.1 A mintadarabot meg kell vizsgálni, hogy megfelel-e a gyártási típusnak. Ennek ki kell terjednie a belső és külső szemrevételezésre és a fő méretek megmérésére.
6.9.2.6.4.2 A mintadarabon, a 6.9.2.3.4 pont szerinti a tervezett kialakítás jóváhagyására végzett gyakorlati vizsgálat során azonosított minden nagy feszültségű helyre nyúlásmérő bélyeget kell elhelyezni, a tartányt meg kell terhelni és a mérési eredményeket fel kell jegyezni. A terheléseknek a következőknek kell lenni:
a) a tartányt a legnagyobb töltési fokig meg kell tölteni vízzel. Ezeket a mérési eredményeket kell felhasználni a 6.9.2.3.4 pont szerinti méretezési számítások hitelesítéséhez;
b) a tartányt a legnagyobb töltési fokig meg kell tölteni vízzel, az alsó sarokelemekre rögzített mindhárom irányban ható statikus terhelésnek kell kitenni, anélkül, hogy kívülről a köpenyre további tömegterhelés lenne alkalmazva. A 6.9.2.3.4 pont szerinti méretezési számítással való összehasonlítás céljából a mérési eredményeket a 6.7.2.2.12 pontban előírt és a ténylegesen mért gyorsulások arányában extrapolálni kell;
c) a vízzel töltött tartányt az előírt próbanyomásnak kell kitenni. E terhelés hatására a tartányköpenyen nem lehet szemmel látható sérülés vagy szivárgás.
A mért alakváltozási szinthez tartozó feszültség a felsorolt terhelési feltételek egyike esetén sem haladhatja meg a 6.9.2.3.4 pont szerint számított legkisebb biztonsági tényező értékét.