< Előző | Tartalom | Következő >
„UN 1993 Gyúlékony folyékony anyag, m.n.n. (etanol és toluol keveréke), Radioaktív anyag engedményes küldeménydarabban – korlátozott anyagmennyiség, 3, PG II”.
Ezenkívül a 2.2.7.2.4.1 pont követelményeit is be kell tartani.
c) A b) pontnak megfelelően besorolt anyagokra nem érvényesek a korlátozott mennyiségben csomagolt veszélyes áruk szállítására a 3.4 fejezetben lévő előírások.
d) Ha az anyag megfelel valamely különleges előírásnak, amely a másik osztályra vonatkozó, összes veszélyes áru előírás alól mentesíti, akkor a 7 osztálynak megfelelő UN számhoz kell sorolni, és az 1.7.1.5 bekezdés minden követelményét be kell tartani.
291 A gyúlékony cseppfolyósított gáznak a hűtőgép szerkezeti elemein belül kell lennie. Ezeket a szerkezeti elemeket a hűtőgép üzemi nyomásának legalább háromszorosára kell méretezni. A hűtőgépet úgy kell méretezni és kialakítani, hogy a cseppfolyósított gázt megtartsa, és normál szállítási feltételek mellett kizárja a nyomástartó szerkezeti elemek törésének vagy repedésének veszélyét. A 12 kg-nál kevesebb gázt tartalmazó hűtőgépek és hűtőgép részegységek nem tartoznak az ADR előírásainak hatálya alá.
Megjegyzés: Szállítás szempontjából a hőszivattyúk hűtőgépnek tekinthetők.
292 (törölve)
293 A gyufákra a következő meghatározások vonatkoznak:
a) a „vihargyufa” olyan gyufa, amelynek feje dörzsölésre érzékeny gyújtóeleggyel és pirotechnikai anyaggal van impregnálva, ami kis lánggal vagy láng nélkül, de intenzív hőfejlődéssel ég;
b) a „biztonsági gyufa” olyan gyufa, amely dobozban van, illetve levél vagy kártya formájú és csak preparált felületen való dörzsöléssel gyújtható meg;
c) a „mindenütt gyulladó gyufa” olyan gyufa, amely bármely szilárd felületen való dörzsöléssel meggyújtató;
d) A „Vesta-viasz gyufa” olyan gyufa, amely akár preparált felületen, akár szilárd felületen való dörzsöléssel meggyújtható.
295 Ha az egységrakomány el van látva a megfelelő jelöléssel és bárcákkal, az egyes akkumulátorokat nem kell külön jelölni és bárcázni.
296 Ide tartoznak a mentőeszközök, pl. mentőtutajok, egyéni mentőeszközök és önfelfúvó csúszdák. Az UN 2990 tétel alá az önfelfúvó mentőeszközök, míg az UN 3072 tétel alá a nem önfelfúvó mentőeszközök tartoznak. A mentőeszközök tartalmazhatnak:
a) jelzőtesteket (1 osztály), mint pl. füstjelzők vagy fényjelzők olyan csomagolásban, ami megakadályozza, hogy nem szándékosan működésbe lépjenek;
b) csak az UN 2990 tétel esetén az önfelfúvó szerkezet aktiválásához az 1.4 alosztály S összeférhetőségi csoportjába tartozó munkavégző tölteteket, amennyiben a robbanóanyag mennyisége készülékenként nem haladja meg a 3,2 g-ot;
c) a 2 osztály 2.2.2.1.3 pont szerinti A vagy O csoportjába tartozó sűrített vagy cseppfolyósított gázokat;
d) elektromos akkumulátorokat (8 osztály) és lítium-akkumulátorokat (9 osztály);
e) elsősegély felszerelést vagy javítókészleteket kis mennyiségű veszélyes anyag (pl. a 3, 4.1, 5.2, 8 és 9 osztály anyagai) tartalommal; vagy
f) „mindenütt gyulladó gyufát” olyan csomagolásban, ami megakadályozza, hogy nem szándékosan működésbe lépjen.
Azok a mentőeszközök, amelyek legfeljebb 40 kg összes bruttó tömegű erős, merev külső csomagolóeszközben vannak és a 2 osztály A vagy O csoportjába tartozó sűrített vagy cseppfolyósított gázt tartalmaznak – amely kizárólag az eszköz aktiválásának céljára szolgál – legfeljebb 120 ml befogadóképességű tartályokban, de ezen kívül egyéb veszélyes árut nem tartalmaznak, nem tartoznak az ADR előírásainak hatálya alá.
298 (törölve)
300 A halliszt, halhulladék és a krill-liszt nem rakható be, ha hőmérséklete a berakodáskor nagyobb, mint a 35 °C és a környezeti hőmérsékletet 5 °C-kal meghaladó hőmérséklet közül a magasabbik.
301 Ez a tétel csak olyan tárgyakra, például gépekre, készülékekre és berendezésekre vonatkozik, amelyek a veszélyes árut maradékként vagy a tárgy integrált részeként tartalmazzák. Nem használható ez a tétel olyan tárgyakra, amelyekre már létezik helyes szállítási megnevezés a 3.2 fejezet
„A” táblázatában. Az e tétel szerint szállított tárgyakban csak olyan veszélyes áru lehet, amelynek a 3.4 fejezet (korlátozott mennyiségek) előírásai szerinti szállítása engedélyezett. A tárgyakban lévő veszélyes áruk mennyisége nem lehet több mint az ezen árukra a 3.2 fejezet „A” táblázat 7a oszlopában meghatározott mennyiség. Ha többféle veszélyes áru van a tárgyban, azokat egyenként el kell különíteni, hogy megakadályozzák, hogy szállítás közben veszélyesen reagáljanak egymással (lásd a 4.1.1.6 bekezdést). Ha szükséges biztosítani, hogy a folyékony veszélyes áru meghatározott helyzetben maradjon, legalább két szemben lévő, függőleges oldalára el kell helyezni az 5.2.1.10 bekezdés szerinti álló helyzetet jelző nyilakat úgy, hogy a nyilak hegye a megfelelő irányba mutasson.
302 A gázosítószer hatása alatt álló áruszállító egységek, amelyek más veszélyes árut nem tartalmaznak, csak az 5.5.2 szakasz előírásainak hatálya alá tartoznak.
303 Ezeket a tartályokat a bennük levő gáznak, ill. gázkeveréknek a 2.2.2 szakasz előírásai szerint meghatározott osztályozási kódjához kell besorolni.
304 Ez a tétel csak a nem aktivált akkumulátorok szállításához használható, amelyek száraz kálium-hidroxidot tartalmaznak és amelyeket felhasználás előtt az egyes cellákhoz megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával aktiválni szükséges.
305 Ezek az anyagok nem tartoznak az ADR előírásainak hatálya alá, ha koncentrációjuk legfeljebb 50 mg/kg.
306 Ez a tétel csak olyan anyagokhoz használható, amelyek a 2 vizsgálati sorozat szerint vizsgálva (lásd „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv”, I. Rész) túlzottan érzéketlenek az 1 osztályba való soroláshoz.
307 Ez a tétel csak ammónium-nitrát alapú műtrágyákhoz használható. Ezeket a
„Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” III. Rész 39. fejezet szerinti eljárással kell besorolni, a 2.2.51.2.2 pont tizenharmadik és tizennegyedik francia bekezdés szerinti korlátozások betartásával. A 39. fejezetben szereplő
„illetékes hatóság” a származási ország illetékes hatóságát jelenti. Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a besorolást és a szállítási feltételeket a küldemény által érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.
309 Ezt a tételt a főleg ammónium-nitrát és tüzelőanyag keverékéből álló, érzékenyítés nélküli emulziókra, szuszpenziókra és gélekre kell alkalmazni, amelyek csak a felhasználás előtti további feldolgozás után válnak E típusú robbantóanyaggá.
Az emulzió jellegzetes összetétele: 60…85% ammónium-nitrát; 5…30% víz; 2…8% tüzelőanyag; 0,5…4% emulgeáló szer; 0…10% oldható égésgátló, valamint nyomjelző adalék. Az ammónium-nitrát egy részét más szervetlen nitrátok helyettesíthetik.
A szuszpenzió és a gél jellegzetes összetétele: 60…85% ammónium-nitrát; 0…5% nátrium- vagy kálium-perklorát; 0…17% hexamin-nitrát vagy monometilamin-nitrát; 5…30% víz; 2…15% tüzelőanyag; 0,5…4% sűrítőanyag; 0…10% oldható égésgátló, valamint nyomjelző adalék. Az ammónium-nitrát egy részét más szervetlen nitrátok helyettesíthetik.
Az anyagoknak meg kell felelniük a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” I. rész, 18. szakasz 8 vizsgálati sorozat szerinti, „ammónium-nitrát emulzió, szuszpenzió vagy gél, köztes termék robbantóanyag előállításhoz (ANE)”-re vonatkozó osztályozási kritériumoknak és az illetékes hatóságnak is jóvá kell hagynia.
310 A „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” III. rész 38.3 fejezetében található vizsgálati követelményeket nem kell alkalmazni a legfeljebb 100 cellából vagy akkumulátorból álló gyártási sorozatokra, ill. a cellák vagy akkumulátorok gyártási mintáira, ha vizsgálat céljából szállítják és a 4.1.4.1 bekezdés P910, ill. a 4.1.4.3 bekezdés LP905 csomagolási utasítása szerint vannak csomagolva.
A fuvarokmány a következő bejegyzést tartalmazza: „A 310 különleges előírás szerinti szállítás”.
A sérült vagy hibás cellákat és akkumulátorokat, valamint az ilyen cellákat és akkumulátorokat tartalmazó készülékeket a 376 különleges előírás szerint kell szállítani.
Az ártalmatlanításra vagy újrahasznosításra szállított cellákat és akkumulátorokat, valamint az ilyen cellákat és akkumulátorokat tartalmazó készülékeket a 377 különleges előírás szerint is lehet szállítani, és az ADR
4.1.4.1 bekezdés P909 csomagolási utasítása szerint lehet csomagolni.
311 Az anyagok csak akkor szállíthatók ezen tétel alatt, ha azt az illetékes hatóság a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” I. rész szerinti, megfelelő vizsgálatok alapján engedélyezte. A csomagolásnak biztosítania kell, hogy a hígítószer százalékos mennyisége a szállítás alatt soha ne csökkenjen az illetékes hatóság engedélyében meghatározott érték alá.
312 (törölve)
313 (törölve)
314 a) Ezek az anyagok magasabb hőmérsékleteken hajlamosak az exoterm bomlásra. A bomlást hő vagy szennyeződések [pl. fémporok (vas, mangán, kobalt, magnézium) és keverékeik] is kiválthatják;
b) A szállítás alatt ezeket az anyagokat árnyékolással a közvetlen napsugárzástól és mindenfajta hőforrástól védeni kell és megfelelően szellőzött helyre kell elhelyezni.
315 Ez a tétel nem használható azokra a 6.1 osztályba tartozó anyagokra, amelyek mérgezőképessége belélegzés esetén a 2.2.61.1.8 pontban leírtak szerint az I csomagolási csoportnak felel meg.
316 Ezt a tételt csak a száraz kalcium-hipokloritra lehet alkalmazni, ha nem- morzsolódó tabletta formában szállítják.
317 A „hasadó-engedményes” megnevezés csak azokra a hasadóanyagokra és hasadóanyagot tartalmazó küldeménydarabokra használható, amelyek a 2.2.7.2.3.5 pont szerint mentesítve vannak.
318 Az okmányokban a helyes szállítási megnevezést ki kell egészíteni a műszaki megnevezéssel (lásd a 3.1.2.8 bekezdést). Ha a szállítandó fertőző anyag ismeretlen, de vélhetően kielégíti az „A” kategóriába való felvétel és az UN 2814 vagy az UN 2900 alá történő besorolás kritériumait, a fuvarokmányba a helyes szállítási megnevezést követően zárójelbe téve a
„feltehetően „A" kategóriájú fertőző anyag“ bejegyzést kell tenni.
319 A P650 csomagolási utasítás szerint csomagolt és jelöléssel ellátott anyagok nem tartoznak az ADR többi előírásainak hatálya alá.
320 (törölve)
321 Ezt a tároló rendszert mindig úgy kell tekinteni, hogy hidrogént tartalmaz.
322 Ezt az árut a III csomagolási csoportba lehet sorolni, ha nem-morzsolódó tabletta formában szállítják.
323 (fenntartva)
324 A 99%-os vagy az alatti koncentrációjú anyagot stabilizálni kell.
325 Ha az anyag nem hasadó vagy hasadó-engedményes urán-hexafluorid, akkor az UN 2978 tételhez kell sorolni.
326 Ha az anyag hasadó urán-hexafluorid, akkor az UN 2977 tételhez kell sorolni.
327 Az UN 1950, ill. az UN 2037 tétel alkalmazható az 5.4.1.1.3.1 pont szerint feladott, hulladékká vált aeroszol csomagolások és hulladékká vált gázpatronok újrahasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából történő szállításakor is. Ilyen esetben az aeroszol csomagolást nem kell az elmozdulás és az akaratlan működtetés elleni védelemmel ellátni, feltéve, hogy megtették a szükséges óvintézkedéseket a veszélyes nyomásnövekedés, ill. veszélyes atmoszféra kialakulásának megakadá- lyozására. Azokat a hulladék aeroszolokat, amelyek nem szivárognak, ill. nincsenek nagyon deformálódva, a P207 csomagolási utasításnak és a PP87 különleges csomagolási előírásnak megfelelően kell csomagolni, vagy az LP200 csomagolási utasításnak és az L2 különleges csomagolási előírásnak megfelelően. Azokat a hulladék gázpatronokat, amelyek nem szivárognak, ill. nincsenek nagyon deformálódva, a P003 csomagolási utasításnak és a PP17 és PP96 különleges csomagolási előírásnak megfelelően kell csomagolni, vagy az LP200 csomagolási utasításnak és az L2 különleges csomagolási előírásnak megfelelően. A szivárgó vagy erősen deformálódott aeroszol csomagolásokat és gázpatronokat kármentő nyomástartó tartályokban vagy kármentő csomagolásban kell szállítani, megfelelő óvintézkedésekkel biztosítva, hogy nem lép fel veszélyes nyomásnövekedés.
Megjegyzés: Nem szállíthatók a hulladék aeroszol csomagolások és a hulladék gázpatronok zárt konténerben, ha tengeri úton szállítják tovább.
Azok a hulladék gázpatronok, amelyek a 2 osztály A vagy O osztályozási kódja alá tartozó, nem gyúlékony, nem mérgező gázt tartalmaztak és ki vannak lyukasztva, nem tartoznak az ADR hatálya alá.
328 Ez a tétel az üzemanyagcella kazettákra vonatkozik, beleértve a készülékben lévőket, ill. készülékkel egybecsomagoltakat is. Készülékben lévő üzemanyagcella kazettának minősül az olyan kazetta, amely az üzemanyagcella-rendszerbe van illesztve vagy annak szerves részét képezi. Az üzemanyagcella kazetta olyan tárgy, amelyben az üzemanyag van, ami az adagolást vezérlő szelep(ek)en keresztül jut az üzemanyagcellába. Az üzemanyagcella kazettákat, beleértve a készülékben lévőket is, úgy kell megtervezni és gyártani, hogy szokásos szállítási körülmények között az üzemanyag szivárgását megelőzzék.
A folyékony üzemanyagú üzemanyagcella kazetta gyártási típusának szivárgás nélkül ki kell állnia a 100 kPa túlnyomással végzett belső nyomásállósági próbát.
A fémhidridben lévő hidrogén tartalmú üzemanyagcella kazetták kivételével, amelyeknek a 339 különleges előírásnak kell megfelelniük, minden üzemanyagcella kazetta gyártási típusra bizonyítani kell, hogy a tartalom szivárgása nélkül kiállja az olyan ejtőpróbát, mely során 1,2 m magasról merev felületre ejtik abban a helyzetben, amely a legnagyobb valószínűséggel eredményezi a tárolórendszer sérülését.
Ha az üzemanyagcella-rendszerben fémlítium vagy lítiumion akkumulátorok vannak, akkor a szállítmányt e tétel alatt kell feladni és a megfelelő UN 3091 fémlítium akkumulátorok készülékben, ill. UN 3481 lítiumion akkumulátorok készülékben tétel alatt.
329 (fenntartva)
330 (törölve)
331 (fenntartva)
332 A magnézium-nitrát-hexahidrát nem tartozik az ADR előírásainak hatálya alá.
333 A szikragyújtású motorokhoz (pl. gépjárművekhez, helyhez kötött és egyéb motorokhoz) használt etanol és benzin, motorbenzin vagy gazolin keveréket e tétel alá kell besorolni, függetlenül az eltérő illékonyságuktól.
334 Az üzemanyagcella kazetta aktiválószert is tartalmazhat, feltéve, hogy két, egymástól független szerkezettel van ellátva, amely megakadályozza, hogy a szállítás során az aktiválószer és az üzemanyag véletlenszerűen keveredjen.
335 Az ADR előírásainak hatálya alá nem tartozó szilárd anyagok és a környezetre veszélyes folyékony vagy szilárd anyagok keverékeit az UN 3077 tétel alá kell sorolni és e tétel alatt szállíthatók, amennyiben az anyag berakodása során, illetve a csomagolóeszköz, az áruszállító egység lezárásakor szabad folyadék szemmel nem látható. Az ömlesztett szállításra használt áruszállító egységnek szivárgásmentesnek kell lennie. Ha a keverék berakodása során, ill. a csomagolóeszköz, az áruszállító egység lezárásakor szabad folyadék látható, a keveréket az UN 3082 tétel alá kell sorolni. Nem tartoznak az ADR előírásainak hatálya alá az olyan lezárt csomagok vagy tárgyak, amelyekben legfeljebb 10 ml, környezetre veszélyes folyékony anyag van szilárd anyagban elnyeletve és a csomag vagy a tárgy nem tartalmaz szabad folyadékot, és azok, amelyekben legfeljebb 10 g környezetre veszélyes szilárd anyag van.
336 Egy nem gyúlékony, szilárd LSA-II vagy LSA-III anyagot tartalmazó küldeménydarab légi szállítás esetén nem tartalmazhat 3000A2-nél nagyobb aktivitást.
337 A B(U) és a B(M) típusú küldeménydarabok légi szállítás esetén nem tartalmazhatnak nagyobb aktivitást, mint:
a) kis mértékben diszpergálódó radioaktív anyagok esetén: a küldeménydarab-mintára engedélyezett aktivitás, a küldeménydarab- minta engedélyben meghatározottak szerint;
b) különleges formájú radioaktív anyag esetén: a 3000A1, ill. a 100 000A2 közül a kisebb érték; vagy
c) minden más radioaktív anyag esetén: a 3000A2 érték.
338 Az e tétel alatt szállított, gyúlékony, cseppfolyósított gázt tartalmazó üzemanyag cella kazettát úgy kell kialakítani, hogy
a) repedés, ill. szivárgás nélkül el tudja viselni a tartalom 55 °C-on fennálló egyensúlyi nyomásának legalább kétszeresével egyenlő nyomást;
b) legfeljebb 200 ml gyúlékony, cseppfolyósított gázt tartalmazzon, melynek gőznyomása 55 °C-on legfeljebb 1000 kPa; és
c) kiállja a 6.2.6.3.1 pontban leírt, forró vizes fürdőben végzett próbát.
339 Az e tétel alatt szállított, fémhidridben lévő hidrogén tartalmú üzemanyagcella kazetta víztérfogata legfeljebb 120 ml lehet.
Az üzemanyagcella kazettában a nyomás 55 °C-on nem lehet 5 MPa-nál nagyobb. A gyártási típusnak repedés, ill. szivárgás nélkül el kell tudnia viselni a kazetta 55 °C-ra vonatkozó tervezési nyomásának kétszerese és a kazetta 55 °C-ra vonatkozó tervezési nyomása plusz 200 kPa nyomás értékek közül a nagyobbat. Az e próba során alkalmazott nyomás felel meg az ejtőpróbánál és a hidrogén töltési – ürítési sorozat vizsgálatnál a „burkolat legkisebb repesztőnyomása”-ként említett nyomásnak.
Az üzemanyagcella kazettát a gyártó által meghatározott eljárással kell tölteni. Minden üzemanyagcella kazettához a gyártónak a következő információt kell megadnia:
a) az üzemanyagcella kazetta első töltése, ill. újratöltése előtt végrehajtandó vizsgálati eljárást;
b) a betartandó biztonsági óvintézkedéseket és a lehetséges veszélyek ismertetését;
c) azt a módszert, amellyel a névleges töltési kapacitás meghatározható;
d) a nyomástartomány legkisebb és legnagyobb értékét;
e) a hőmérséklettartomány legkisebb és legnagyobb értékét; és
f) az első töltés, ill. az újratöltés során betartandó minden egyéb követelményt, beleértve az első töltéshez, ill. az újratöltéshez használandó eszköz típusát is.
Az üzemanyagcella kazettákat úgy kell megtervezni és gyártani, hogy szokásos szállítási körülmények között az üzemanyag ne szivároghasson. Minden üzemanyagcella kazetta gyártási típusnak, beleértve az üzemanyagcella részét képező kazettákat is, sikeresen ki kell állnia a következő vizsgálatokat: