< Előző | Tartalom | Következő >

6.8.4 Különleges előírások


Megjegyzés: 1. A legfeljebb 60 °C lobbanáspontú folyadékokra és a gyúlékony gázokra lásd még a 6.8.2.1.26, a 6.8.2.1.27 és a 6.8.2.2.9 pontot is.

2. A legalább 1 MPa (10 bar) próbanyomású tartányokra és a mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállítására szolgáló tartányokra lásd a 6.8.5 szakaszt.

Ha a 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopában fel vannak tüntetve, a következő különleges előírásokat kell alkalmazni:

a) Gyártás (TC)

TC1 A tartány anyagára és gyártására a 6.8.5 szakasz követelményei vonatkoznak.


TC2 A tartányt és szerelvényeit legalább 99,5%-os tisztaságú alumíniumból vagy olyan alkalmas acélból kell készíteni, ami nem hajlamos a hidrogén-peroxid elbontására. Amennyiben a tartány legalább 99,5%- os tisztaságú alumíniumból készül, a falvastagságnak nem kell 15 mm- nél nagyobbnak lennie még akkor sem, ha a 6.8.2.1.17 pont szerinti méretezés nagyobb értéket adna.


TC3 A tartányt ausztenites acélból kell gyártani.


TC4 A tartányt zománcból vagy azonos hatékonyságú anyagból készített védőbéléssel kell ellátni, ha a tartány anyagát az UN 3250 klór-ecetsav megtámadja.


TC5 A tartányt legalább 5 mm vastag ólombéléssel vagy ezzel egyenértékű béléssel kell ellátni.


TC6 A legalább 99%-os tisztaságú alumíniumból vagy alumíniumötvözetből gyártott tartányok falvastagságának nem kell 15 mm-nél nagyobbnak lennie még akkor sem, ha a 6.8.2.1.17 pont szerinti méretezés nagyobb értéket adna.


TC7 A tartány tényleges legkisebb falvastagsága nem lehet 3 mm-nél kisebb.


TC8 A tartányt alumíniumból vagy alumíniumötvözetből kell gyártani. A tartányköpenyt legalább 5 kPa (0,05 bar) külső nyomásra is lehet méretezni.


b) Szerelvények (TE)

TE1 (törölve)


TE2 (törölve)

TE3 A tartánynak a következő előírásoknak is meg kell felelnie. A melegítő- berendezés nem nyúlhat be a tartány belsejébe, hanem azt a tartány külsejére kell felszerelni. A foszfor eltávolítására használt csövet azonban fűtőköpennyel lehet ellátni. A köpeny fűtőkészülékét úgy kell beállítani, hogy a foszfor hőmérséklete ne emelkedjen a tartány töltési hőmérséklete fölé. A töltő- és ürítőcsőnek a tartány felső részébe kell csatlakoznia, nyílások a tartányban csak a foszfor legmagasabb megengedett szintje fölötti részén lehetnek, és reteszelhető kupakkal teljesen zárhatóknak kell lenniük.

A tartányt a foszforszint ellenőrzésére mérőberendezéssel kell ellátni, és ha védőfolyadékként vizet használnak, olyan rögzített szintjelzéssel kell ellátni, amely a megengedett legmagasabb vízszintet mutatja.

TE4 A tartányt nehezen gyulladó anyagból készített hőszigeteléssel kell ellátni.

TE5 Ha a tartány hőszigeteléssel van ellátva, az ilyen hőszigetelést nehezen gyulladó anyagból kell készíteni.

TE6 A tartány ellátható olyan szerkezettel, amely megakadályozza a túlzott nyomás vagy vákuum kialakulását a tartányban, és a kialakítása eleve kizárja, hogy szivárogjon vagy a szállított anyagtól eltömődjön.

TE7 A tartány ürítőberendezését két, egymástól függetlenül működő, egymás mögötti zárószerkezettel kell ellátni, amelyek közül az első jóváhagyott típusú, pillanatzáró szeleppel ellátott belső zárószelepből, a második az ürítőcsonk mindegyik végén külső tolózárból áll. Mindkét külső tolózár kibocsátónyílásán vakkarimát vagy más azonos biztonságot nyújtó szerkezetet kell alkalmazni. A belső zárószelepnek a tartányon akkor is rögzítve és zárva kell maradnia, ha az ürítőcső leszakad.

TE8 A tartány külső töltő-ürítőcső csatlakozásait olyan anyagból kell készíteni, amely nem hajlamos a hidrogén-peroxid bomlásának előidézésére.

TE9 A tartány felső részén olyan zárószerkezetet kell elhelyezni, amely meg- akadályozza a tartányban a szállított anyag bomlásából adódó túlnyomás kialakulását, a folyadék kiszivárgását és idegen anyagoknak a tartányba bejutását.

TE10 A tartány zárószerkezeteit úgy kell kialakítani, hogy a szállítás során a megszilárduló anyag ne akadályozza a szerkezet működését. Ha a tartány hőszigetelő anyaggal van borítva, az anyagnak szervetlennek és gyúlékony anyagoktól teljesen mentesnek kell lennie.

TE11 A tartányt és üzemi szerelvényeit úgy kell kialakítani, hogy megakadályozzák idegen anyagoknak a tartányba való bejutását, a folyadék kiszivárgását és a tartányban az anyag bomlásából adódó túlnyomás kialakulását. Megfelel ennek az előírásnak az olyan biztonsági szelep, amely megakadályozza idegen anyagoknak a tartányba való bejutását.

TE12 A tartányt a 6.8.3.2.14 pont előírásainak megfelelő hőszigeteléssel kell ellátni. Ha a tartányban a szerves peroxid ÖBH értéke 55 °C vagy annál kisebb, vagy ha a tartány alumíniumból készült, a tartányt teljes mértékben szigetelni kell. A fényvédő tetőt és a tartány általa nem fedett minden részét, illetve a teljes hőszigetelés külső felületét vagy fehérre kell festeni, vagy világos színű, metál fényezésűnek kell lennie. A festést minden szállítás előtt meg kell tisztítani és sárgulás vagy sérülés esetén fel kell újítani. A hőszigetelésnek nem szabad semmiféle gyúlékony anyagot tartalmaznia. A tartányt hőmérséklet érzékelő szerkezettel kell ellátni.

A tartányt biztonsági szelepekkel és vészlefúvó szerkezetekkel kell ellátni. Vákuumszelepek is használhatók. A vészlefúvó szerkezeteknek a szerves peroxid tulajdonságai és a tartány szerkezeti jellemzői alapján meghatározott nyomáson kell működésbe lépniük. A tartány testben olvadóbetétek nem engedélyezettek.

A tartányt rugóterhelésű biztonsági szelepekkel kell ellátni, ami meg- akadályozza a tartányban az 50 °C-on keletkező bomlástermékek és felszabaduló gőzök okozta lényeges nyomásnövekedést. A biztonsági szelep(ek) nyitónyomását és teljesítményét a TA2 különleges előírásban előírt vizsgálatok eredményei alapján kell meghatározni. A nyitónyomás azonban semmi esetre sem lehet akkora, hogy a tartány felborulása esetén a szelepen keresztül folyadék szabadulhasson ki.

A vészlefúvó szerkezetek rugóterhelésű vagy hasadótárcsás típusúak lehetnek, és lehetővé kell tenniük minden bomlástermék és gőz eltávolítását, amely az öngyorsuló bomlás alatt fejlődik, vagy akkor, ha legalább egy óráig olyan láng veszi körül, amely a következő képlettel jellemezhető:

q = 70961·F·A 0,82

ahol

q = hőfelvétel [W]

A = nedvesített felület [m2]

F = szigetelési együttható [–]

F = 1 nem szigetelt tartányokra, vagy

image

𝐹 = 𝑈(923−𝑇𝑃0) szigetelt tartányokra,

47032

ahol

K = a szigetelőréteg hővezetési együtthatója [W·m-1·K-1] L = a szigetelőréteg vastagsága [m] U = K/L = a szigetelőréteg hőátbocsátási tényezője [W·m-2·K-

1]

TPO = a peroxid hőmérséklete lefúváskor [K]


A vészlefúvó szerkezet(ek) nyitónyomásának nagyobbnak kell lennie, mint az előzőekben meghatározottak és azt a TA2 különleges előírásban előírt vizsgálatok eredményei alapján kell meghatározni. A vészlefúvó szerkezetet úgy kell méretezni, hogy a tartányban a legnagyobb nyomás soha ne haladja meg a tartány próbanyomását.

Megjegyzés: A vészlefúvó szerkezet méretezésére a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” 5. Függelékben található példa.

A teljes hőszigetelésű tartányoknál a vészlefúvó szerkezet(ek) teljesítményét és beállítását a felület 1%-át kitevő szigetelés veszteséget feltételezve kell meghatározni.

A tartányok vákuumszelepeit és rugóterhelésű biztonsági szelepeit lángzárral kell ellátni, kivéve, ha a szállítandó anyagok és azok bomlástermékei nem éghetőek. A lefúvási teljesítménynek a lángzár által okozott csökkenésére figyelemmel kell lenni.

TE13 A tartányt hőszigeteléssel kell ellátni és fel kell szerelni külső fűtőberendezéssel.

TE14 A tartányt hőszigeteléssel kell ellátni. A tartányköpennyelés/vagy a fűtőrendszer részeivel közvetlenül érintkezésben levő hőszigetelés gyulladási hőmérsékletének legalább 50 °C-kal magasabbnak kell lennie annál a legmagasabb hőmérsékletnél, amelyre a tartányt kialakították.

TE15 (törölve) TE16 (fenntartva) TE17 (fenntartva)

TE18 A 190 °C-nál magasabb hőmérsékleten betöltött anyagok szállítására szolgáló tartányt a felső töltőnyílásra merőleges eltérítő lemezekkel kell ellátni, ami megakadályozza a töltés során a falhőmérséklet hirtelen helyi növekedését.

image

TE19 A tartány felső részére szerelt szerel-vényeket és tartozékokat a követke-zőképpen kell védeni:

süllyesztett házba kell beszerelni; vagy

belső biztonsági szeleppel kell ellátni; vagy

zárófedéllel, vagy keresztirányú és/vagy hosszirányú elemekkel, vagy bármilyen más egyen- értékűen hatásos készülékkel kell védeni, amelyeknek olyan kiképzésűeknek kell lenniük, hogy felborulás esetén a szerelvények és tartozékok ne szenvedjenek károsodást.


A tartány alsó részére szerelt szerelvényeket és tartozékokat a következőképpen kell védeni:

A csőcsatlakozó peremeket, az oldalt elhelyezett elzáró- készülékeket és az összes ürítőberendezést a tartány leg- külső szélétől legalább 200 mm-rel beljebb kell elhelyezni, vagy olyan korláttal kell védeni, amelynek ke- resztmetszeti tényezője a haladási irányra merőlegesen legalább 20 cm3; a talajtól való távolságuknak teli tartány esetén is legalább 300 mm-nek kell lennie.

A talajtól mért távolsá-guknak akkorának kell lennie hogy a lökhárító kielégítő védelmet bizto- sítson részükre.

TE20 Függetlenül a 4.3.4.1.2 pontban szereplő csoportos hozzárendelés szerinti tartány rangsor által megengedett egyéb tartánykódoktól, a tartányt biztonsági szeleppel kell ellátni.

TE21 A zárószerkezeteket rögzíthető sapkával kell védeni.


TE22 (fenntartva)


TE23 A tartányt olyan szerkezettel kell ellátni, amely megakadályozza a túlzott nyomás vagy vákuum kialakulását a tartányban, és a kialakítása eleve kizárja, hogy szivárogjon vagy a szállított anyagtól eltömődjön.

image

TE24 Ha a bitumen szállítására és kiszó- rására szolgáló tartány az ürítőcső végén szórófejjel van ellátva, a

6.8.2.2.2 pont szerint szükséges zárószerkezet a szórófej előtt az ürítőcsőre szerelt zárószeleppel is helyettesíthető.

TE25 (fenntartva)


TE26 A gyúlékony, mélyhűtött cseppfolyósított gázok szállítására használt tartány valamennyi töltő- és ürítőcsatlakozását, beleértve a gázfázisokét is, a tartányhoz a lehető legközelebb elhelyezett, azonnal záródó önműködő zárószeleppel kell ellátni (lásd a 6.8.3.2.3 pontot).


c) Típusjóváhagyás (TA)

TA1 A tartányt nem szabad szerves anyagok szállítására jóváhagyni.

TA2 Ez az anyag a származási ország illetékes hatósága által meghatározott feltételek mellett szállítható rögzített vagy leszerelhető tartányban vagy tankkonténerben, ha a következőkben említett vizsgálatok alapján az illetékes hatóság úgy ítéli meg, hogy a szállítás biztonságosan végrehajtható. Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, ezeket a feltételeket a küldemény által érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

A tartány típusjóváhagyásához vizsgálatokat kell végezni:

annak bizonyítására, hogy a szállított anyag összeférhető minden olyan anyaggal, amellyel normál esetben a szállítás során érintkezésbe kerül;

hogy megfelelő adatok álljanak rendelkezésre ahhoz, hogy a tartány szerkezeti jellemzőit is figyelembe véve a vészlefúvó szerkezetek és a biztonsági szelepek tervezhetők legyenek; és

az anyag biztonságos szállításához szükséges különleges követelmények meghatározásához.

A vizsgálatok eredményeit fel kell tüntetni a típusjóváhagyási bizonyít- ványban.

TA3 Ez az anyag csak LGAV vagy SGAV tartánykódú tartányokban szállítható; a 4.3.4.1.2 pont szerinti tartány rangsor nem alkalmazható.


TA4 Az 1.8.7 szakasz megfelelőség-értékelésre vonatkozó eljárását az illetékes hatóságnak vagy az 1.8.6.3 bekezdésnek megfelelő és az EN ISO/IEC 17020:2012 (a 8.1.3 cikk kivételével) szabvány szerint akkreditált, A típusú vizsgáló szervezetnek kell végrehajtani.


TA5 Ez az anyag csak S2.65AN(+) tartánykódú tartányban szállítható, a

4.3.4.1.2 pont szerinti tartányrangsor nem alkalmazható.

d) Vizsgálatok (TT)

TT1 A tiszta alumíniumból készült tartányokat üzembe helyezés előtt és idő- szakosan elegendő 250 kPa (2,5 bar) nyomással (túlnyomással) a folyadéknyomás-próbának alávetni.


TT2 A tartány bélését minden évben a vizsgáló szervezettel kell ellenőriztetni, amelynek a tartány belsejét meg kell vizsgálni (lásd a

4.3.5 szakasz TU43 különleges előírását.)


TT3 A tartányt 6.8.2.4.2 pont előírásaitól eltérően legfeljebbb nyolcévenként kell időszakos vizsgálatnak alávetni, aminek ki kell terjednie a megfelelő készülékkel végzett falvastagság ellenőrzésre. Ilyen tartánynál a

6.8.2.4.3 pont szerinti tömörségi próbát és ellenőrzést legfeljebb négyévenként el kell végezni.


TT4 (fenntartva)


TT5 A tartányon a folyadéknyomás-próbát legfeljebb

image

három évenként image két és fél évenként meg kell ismételni.

TT6 A tartányt legfeljebb három évenként időszakos vizsgálatnak kell alávetni.

TT7 A 6.8.2.4.2 pont előírásaitól eltérően a belső állapot időszakos vizsgálatát az illetékes hatóság által jóváhagyott programmal is lehet helyettesíteni.

TT8 Azokat a tartányokat, amelyeken a 6.8.3.5.1 – 6.8.3.5.3 pontok szerint az UN 1005 vízmentes ammónia helyes szállítási megnevezése fel van tüntetve, és amelyeket az anyagszabvány szerinti finom szemcseszerkezetű, 400 N/mm2-nél nagyobb folyáshatárú acélból gyártottak, a 6.8.2.4.2 pont szerinti minden időszakos vizsgálat alkalmával a felületi repedések észleléséhez mágneses repedés- vizsgálatnak kell alávetni.

Minden tartány alsó részén minden kör- és hosszvarratot legalább hosszúságuk 20%-át kitevő mértékben, valamint minden csőcsonk hegesztést és a javított vagy csiszolt területeket meg kell vizsgálni.

Ha az anyag jelölését a tartányról , ill. a tartánytábláról eltávolítják, mágneses repedésvizsgálatot kell végezni és ezen tevékenységet a tartány-vizsgálati könyvhöz csatolt vizsgálati tanúsítványban kell rögzíteni.

A mágneses repedésvizsgálatot csak olyan, arra alkalmas személy végezheti, akinek erre a módszerre az EN ISO 9712:2012 szabvány (Roncsolásmentes vizsgálat. Roncsolásmentes vizsgálatot végző személyzet minősítése és tanúsítása.) szerinti minősítése van.

TT9 Az 1.8.7 szakasz vizsgálatokra (beleértve a gyártás felügyeletét is) vonatkozó eljárását az illetékes hatóságnak vagy az 1.8.6.3 bekezdésnek megfelelő és az EN ISO/IEC 17020:2012 (a 8.1.3 cikk kivételével) szabvány szerint akkreditált, A típusú vizsgáló szervezetnek kell végrehajtani.

TT10 A 6.8.2.4.2 bekezdés szerinti időszakos vizsgálatot legfeljebb

három évenként image két és fél évenként kell elvégezni.

image

TT11 A kizárólag LPG szállításáshoz használt, szénacélból készült tartányköpennyel és üzemi szerelvényekkel ellátott rögzített tartányoknál (tartányjárműveknél) és leszerelhető tartányoknál az időszakos vizsgálat során a folyadéknyomás-próba a kérel- mező kívánságára a következő roncsolásmentes vizsgálati eljá- rásokkal helyettesíthető. Ezek a vizsgálati eljárások önállóan vagy egymással kombinálva is alkal- mazhatók, ahogy az illetékes hatóság vagy a vizsgáló szervezet (lásd a TT9 különleges előírást) megfelelőnek tartja.

EN ISO 17640:2018

„Hegesztett kötések roncsolásmentes vizsgálata. Ultrahangos vizsgálatok. Eljárá- sok, vizsgálati szintek és értéke- lés”,

EN ISO 17638:2016

„Hegesztett kötések roncsolás- mentes vizsgálata. Mágnesez- hető poros vizsgálatok”, jelezve, hogy az elfogadás az EN ISO 23278:2015 „Hegesztett kötés- ek roncsolásmentes vizsgálata. Hegesztett kötések mágnesez- hető poros vizsgálata. Átvételi szintek” szabvány szerinti,

EN ISO 17643:2015

„Hegesztett kötések roncsolás- mentes vizsgálata. Örvény- áramos vizsgálat vektorelem- zéssel”,

EN ISO 16809:2019

„Roncsolásmentes vizsgálat. Ultrahangos vastagságmérés”,

A roncsolásmentes vizsgálatban érintett személyzetnek

az EN ISO 9712:2012

„Roncsolásmentes vizsgálat. Roncsolásmentes vizsgálatot végző személyzet minősítése és tanúsítása” szabvány szerinti minősítéssel és tanúsítással, valamint az olyan roncsolás- mentes vizsgálatok kellő elméleti és gyakorlati ismeretével kell rendelkeznie, amelyet végez,

image

meghatároz, felügyel, ellenőriz vagy értékel.

Ha a tartány nyomás alatt lévő ele- meit közvetlen hőhatás éri, pl. he- gesztéskor vagy vágáskor, utána mindegyik előírt roncsolásmentes vizsgálaton kívül folyadéknyomás- próbát is kell végezni.

A roncsolásmentes vizsgálatot a tartányköpenynek, ill. szerelvény- einek a következő táblázatban felsorolt területein kell végezni:


A tartányköpeny, ill. szerelvény területe

Roncsolásmentes vizsgálat

a tartányköpeny tompa hosszvarrata


100%-os roncsolásmen- tes vizsgálat egy vagy több következő módszer használatával:

ultrahangos, mágnesezhető poros vagy örvényáramos vizsgálat

a tartányköpeny tompa körvarrata

tartozékok, járók, csőcsonkok és nyílások (belső) hegesztései közvetlenül a tartányköpenyhez

erősítő burkolólemezek nagy igénybevételnek kitett területei (nyeregrész vége fölött és alatta minden oldalon 400 mm-re)

csővezetékek és egyéb szerelvények varratai

a tartányköpeny olyan területei, amelyek kívülről szemrevétel- ezéssel nem vizsgálhatók

ultrahangos vastagság vizsgálat belülről legfeljebb 150 mm-es rasztertávolsággal

A tartány tervezésénél és gyártásánál alkalmazott eredeti szabványoktól és műszaki szabályzatoktól függetlenül az elfogadható hibát az EN 14025: 2018 (Veszélyes anyagok szállítótartályai. Fém nyomástartó tartályok. Tervezés és gyártás), az EN 12493: 2020

(LPG –berendezések és – tartozékok. Hegesztett acél nyomástartó edények LPG- tartálykocsikhoz. Tervezés és gyártás), az EN ISO 23278:2015 (Hegesztett kötések ron- csolásmentes vizsgálata. Hegesz- tett kötések mágnesezhető poros vizsgálata. Átvételi szintek) szabványok szerint vagy a vonatkozó roncsolásmentes vizsgálati szabványban hivat- kozott átvételi szint szabvány szerint kell megállapítani.

Ha nem elfogadható hibát találnak a roncsolásmentes vizsgálat

során, ki kell javítani és újra kell

image

vizsgálni. Nem szabad a tartányt folyadéknyomás-próbának kitenni mindaddig, amíg a szükséges javítás meg nem történt.

A roncsolásmentes vizsgálat eredményét jegyzőkönyvezni kell, amit a tartány teljes élettartama alatt meg kell őrizni.

e) Jelölés (TM)

Megjegyzés: Ezeket az adatokat a jóváhagyó ország valamelyik hivatalos nyelvén, és ezenkívül, ha ez a nyelv nem angol, francia vagy

német, akkor angol, francia vagy német nyelven is meg kell szövegezni, hacsak a szállítás által érintett államok közötti megállapodások másként nem rendelkeznek.

TM1 A tartányt a 6.8.2.5.2 pontban előírtakon kívül el kell látni a „Szállítás alatt tilos kinyitni. Öngyulladásra hajlamos” felirattal (lásd az előző megjegyzést is).


TM2 A tartányt a 6.8.2.5.2 pontban előírtakon kívül el kell látni a „Szállítás alatt tilos kinyitni. Vízzel érintkezve gyúlékony gázokat fejleszt” felirattal (lásd az előző megjegyzést is).


TM3 A tartányon a 6.8.2.5.1 pontban előírt táblán fel kell tüntetni az anyag helyes szállítási megnevezését és a tartány megengedett legnagyobb rakomány tömegét kg-ban.


TM4 A tartányon a 6.8.2.5.2 pontban előírt fémtáblán vagy a tartány falán – ha az úgy van megerősítve, hogy szilárdságát nem csökkenti – a következő kiegészítő adatot kell feltüntetni beütéssel vagy más hasonló módon: az anyag kémiai elnevezése engedélyezett koncentrációjával együtt.


TM5 A tartányra a 6.8.2.5.1 pontban előírt adatokon kívül fel kell írni a tartány legutóbbi belső vizsgálatának idejét (hónap, év).


TM6 (fenntartva)


TM7 A 6.8.2.5.1 pontban előírt táblára beütéssel vagy más hasonló módon fel kell tüntetni az 5.2.1.7.6 pontban ábrázolt sugárveszély szimbólumot is. A stilizált lóherét közvetlenül a tartány falába is be lehet vésni, ha a falak úgy meg vannak erősítve, hogy a bevésés nem csökkenti a tartány szilárdságát.