< Előző | Tartalom | Következő >
3.5.3 A küldeménydarabok vizsgálata
3.5.3.1 A szállításra előkészített, teljes küldeménydarabnak alkalmasnak kell lennie a követ- kezőkben felsorolt vizsgálatok elviselésére, bármely belső csomagolóeszköz törése vagy szivárgása, ill. a hatásosság jelentős csökkenése nélkül. A belső csomagolóeszközöket szilárd anyag esetén űrtartalmuk legalább 95%-áig, folyékony anyag esetén űrtartalmuk legalább 98%-áig kell megtölteni, és az alkalmasságot kellően dokumentált vizsgálatokkal kell bizonyítani:
a) Ejtés merev, rugalmatlan, sík és vízszintes felületre, 1,8 m magasságból:
i) ha a minta doboz (láda) formájú, akkor mindegyik, a következő helyzetekben kell leejteni:
– laposan a fenéklapra;
– laposan a tetőlapra;
– laposan a leghosszabb oldallapra;
– laposan a legrövidebb oldallapra;
– valamelyik sarokra;
ii) ha a minta hordó formájú, akkor mindegyik, a következő helyzetekben kell leejteni:
– átlósan a tetőlap peremére úgy, hogy a tömegközéppont függőlegesen a felütközési pont fölött legyen;
– átlósan a fenék peremére;
– laposan a palástra;
Megjegyzés: Az egyes ejtéseket teljesen azonos küldeménydarabok más- más példányán is végre lehet hajtani.
b) 24 órán keresztül akkora erőnek kell a tetőlapra hatnia, amely megegyezik a mintadarabbal együtt 3 m magasságig halmazolt, teljesen azonos küldeménydarabok összes tömegének.
3.5.3.2 A vizsgálat céljára a szállítandó anyagot helyettesíteni lehet más anyaggal, feltéve, hogy ez a vizsgálat eredményét nem hamisítja meg. Ha szilárd anyagok esetén más anyagot hasz-nálnak, annak ugyanolyan fizikai jellemzőkkel (tömeg, szemcseméret, stb.) kell rendelkez-nie, mint a szállítandó anyagnak. Folyékony anyagok esetén, ha az ejtőpróbánál más anyagot használnak, annak a szállítandó anyaggal azonos relatív sűrűségűnek és viszkozitásúnak kell lennie.