< Előző | Tartalom | Következő >
2.2.1 1 osztály Robbanóanyagok és -tárgyak
2.2.1.1 Kritériumok
2.2.1.1.1 Az 1 osztály fogalomkörébe tartozó anyagok:
a) Robbanóanyagok: szilárd vagy folyékony halmazállapotú anyagok vagy keverékeik, amelyek kémiai reakció révén képesek arra, hogy olyan sebességgel fejlesszenek gázt, ami elegendő hőmérsékletű és akkora nyomáshullámot hoz létre, hogy a környezetében károsodást idéz elő.
Pirotechnikai anyagok: anyagok vagy keverékeik, amelyeknek az a rendeltetése, hogy robbanás nélküli, önfenntartó exoterm kémiai reakció révén hőt fejlesszenek, fényt keltsenek, hanghatást váltsanak ki, gázt vagy füstöt fejlesszenek, vagy e hatások valamilyen kombinációját fejtsék ki.
Megjegyzés: 1. Azok az anyagok, amelyek önmagukban véve nem robbanóanyagok, de amelyek robbanásveszélyes gáz-, gőz- vagy porkeverékeket képezhetnek, nem tartoznak az 1 osztály anyagai közé.
2. Szintén nem tartoznak az 1 osztályba azok a víz- és alkoholtartalmú robbanóanyagok, amelyek víz-, ill. alkoholtartalma a megadott határértékeket meghaladja és azok, amelyek plasztifikáló anyagot tartalmaznak – ezek a robbanóanyagok a 3 vagy a 4.1 osztályba vannak besorolva –, valamint azok a robbanóanyagok, amelyek a bennük rejlő alapvető veszély miatt az 5.2 osztályba vannak besorolva.
b) Robbanótárgyak: olyan tárgyak, amelyek egy vagy több robbanóanyagot vagy pirotechnikai anyagokat tartalmaznak.
Megjegyzés: Nem tartoznak az 1 osztály előírásainak hatálya alá azok a szerkezetek, amelyek olyan jellegű vagy olyan kis mennyiségű robbanó vagy pirotechnikai anyagokat tartalmaznak, amelyek szállítás közbeni véletlenszerű vagy gondatlanság miatt bekövetkező meggyulladása vagy beindulása csak olyan reakciót idéz elő, amely nem jár kívülről észlelhető repeszhatással, tűzzel, köd-, füst- vagy hőfejlődéssel vagy erős hanghatással.
c) Azok az előzőekben nem említett anyagok és tárgyak, amelyek arra a célra készültek, hogy hatásukat tényleges robbanás vagy pirotechnikai jelenség formájában fejtsék ki.
Az 1 osztály alkalmazásában a következő meghatározás érvényes:
Flegmatizált: valamely robbanóanyaghoz olyan anyag (vagy flegmatizálószer) van hozzákeverve, amely a biztonság növelésére szolgál a kezelés és szállítás során. A flegmatizálószer érzéketlenné vagy kevésbé érzékennyé teszi a robbanóanyagot a következőkkel szemben: hő, lökés, ütés, dörzsölés vagy súrlódás. A jellegzetes flegmatizálószerek közé tartoznak, de nem korlátozódnak ezekre: viasz, papír, víz, polimerek (pl. klór-fluor-polimerek), alkohol és olajok (pl. vazelin és paraffin).
2.2.1.1.2 Minden anyagot vagy tárgyat, amelynek robbanó tulajdonsága van vagy robbanó tulajdonsága lehet, az 1 osztályba való besorolás szempontjából meg kell vizsgálni a
„Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” I. Részében meghatározott vizsgálatok, próbák és kritériumok szerint.
Az 1 osztályba sorolt valamely anyag vagy tárgy csak akkor szállítható, ha a 3.2 fejezet „A” táblázatában található valamely megnevezéshez vagy m.n.n. tételhez hozzá lett rendelve, és a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” feltételeinek megfelel.
2.2.1.1.3 Az 1 osztály anyagait és tárgyait a 3.2 fejezet „A” táblázata szerint valamely UN szám és megnevezés vagy m.n.n. tétel alá kell besorolni. A 3.2 fejezet „A” táblázatában található megnevezésének értelmezése a 2.2.1.4 bekezdésben található szójegy- zéken alapul.
Az új vagy már régebben létező robbanóanyagok vagy robbanótárgyak mintái – az indító robbanóanyagok kivételével –, amelyeket többek között kísérleti, besorolási, kutatási és fejlesztési vagy minőségellenőrzési célból, vagy mint kereskedelmi mintát szállítanak, az „UN 0190 ROBBANÓANYAG MINTA” tételhez is besorolhatók.
A 3.2 fejezet „A” táblázatában név szerint nem említett robbanóanyagoknak és - tárgyaknak az 1 osztály valamely m.n.n. tételéhez vagy az „UN 0190 ROBBANÓANYAG MINTA” tételéhez való hozzárendelését, valamint bizonyos meghatározott anyagok besorolását, amelyek szállítása a 3.2 fejezet „A” táblázat 6 oszlopában szereplő különleges előírás alapján az illetékes hatóság külön engedélyéhez van kötve, a származási ország illetékes hatóságának kell elvégeznie. Ezen anyagok és tárgyak szállítási feltételeit szintén írásban kell az illetékes hatóságnak engedélyeznie. Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a besorolást és a szállítási feltételeket a küldemény által érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.
2.2.1.1.4 Az 1 osztály anyagait és tárgyait a 2.2.1.1.5 pont szerinti valamelyik alosztályhoz és a 2.2.1.1.6 pont szerinti valamelyik összeférhetőségi csoporthoz kell hozzárendelni. Az alosztályt a 2.3.0 és 2.3.1 szakaszban leírt vizsgálatok eredményei alapján kell meghatározni, felhasználva a 2.2.1.1.5 pont definícióit. Az összeférhetőségi csoportot a 2.2.1.1.6 pont definíciói alapján kell meghatározni. Az alosztály sorszáma és az összeférhetőségi csoport betűjele együtt alkotják az osztályozási kódot.
2.2.1.1.5 Az alosztályok meghatározása
1.1 alosztály Olyan anyagok és tárgyak, amelyeknél fennáll a teljes tömeg felrobba- násának veszélye. (A teljes tömeg felrobbanása olyan robbanás, ami gyakorlatilag egyidejűleg csaknem az egész rakománytömeget érinti.)
1.2 alosztály Olyan anyagok és tárgyak, amelyek a kivetés veszélyével járnak, de az egész tömeg felrobbanásának veszélyével nem.
1.3 alosztály Olyan anyagok és tárgyak, amelyek tűzveszélyesek és robbanás vagy kivetés vagy ezek együttes fellépésének csekély veszélyével járnak, de az egész mennyiség felrobbanásának veszélye nélkül,
a) így azok az anyagok, amelyek égése jelentős sugárzó hőt eredményez; vagy
b) amelyek egymásután úgy égnek el, hogy csak kismértékű robbanással vagy kivetéssel, vagy ezek egyidejű fellépésével járnak.
1.4 alosztály Olyan anyagok és tárgyak, amelyek csak csekély robbanásveszélyt jelentenek szállítás közbeni meggyulladásuk vagy beindulásuk esetén. A hatások lényegében a küldeménydarabra korlátozódnak, és általában nem következik be jelentősebb méretű repeszdarabok keletkezése vagy a repeszdarabok nagyobb távolságra való szétröpülése. Kívülről ható tűz nem vonja maga után a küldeménydarab teljes tartalmának gyakorlatilag azonnali felrobba- nását.
1.5 alosztály Rendkívül kis mértékben érzékeny, tömegrobbanás veszélyét magukba rejtő anyagok, amelyek érzéketlensége olyan, hogy normális szállítási körülmények között beindulásuk vagy égésük robbanásba való átmenetének valószínűsége rendkívül csekély.
Minimális követelmény ezen anyagokra nézve, hogy a külső tűz hatásának vizsgálata során nem szabad felrobbanniuk.
1.6 alosztály Rendkívül érzéketlen tárgyak, amelyeknél nem áll fenn a teljes tömeg felrobbanásának veszélye. Az ilyen tárgyak túlnyomórészt rendkívül érzéketlen anyagokat tartalmaznak, és bizonyítottan elhanyagolható a véletlen iniciálásuk vagy beindulásuk valószínűsége.
Megjegyzés: Az 1.6 alosztály tárgyaitól kiinduló veszély egyetlen tárgy fel robbanására korlátozódik.
2.2.1.1.6 Az anyagok és tárgyak összeférhetőségi csoportjainak meghatározása
A Primer robbanóanyag.
B Primer robbanóanyaggal töltött tárgy kettőnél kevesebb hatékony biztonsági szerkezettel. Egyes tárgyak, így a detonátorok robbantáshoz, detonátor- szerkezetek robbantáshoz és gyutacsszelencék ide tartoznak, bár ezek nem tartalmaznak primer robbanóanyagot.
C Tolóhatású robbanóanyag vagy egyéb másodlagos deflagráló robbanóanyag vagy ilyen robbanóanyaggal töltött tárgy.
D Szekunder detonáló robbanóanyag vagy feketelőpor vagy szekunder detonáló robbanóanyagot tartalmazó tárgy, minden esetben gyújtóeszköz és hajtótöltet nélkül, vagy primer robbanóanyagot tartalmazó tárgy legalább két hatékony biztonsági szerkezettel.
E Szekunder detonáló robbanóanyagot tartalmazó tárgy indítószerkezet nélkül, de hajtótöltettel (gyúlékony folyadékot, gélt vagy hipergolokat tartalmazó töltetek kivételével).
F Szekunder detonáló robbanóanyagot tartalmazó tárgy saját indítószerkezettel, hajtótöltettel (gyúlékony folyadékot, gélt vagy hipergolokat tartalmazó töltetek kivételével) vagy hajtótöltet nélkül.
G Pirotechnikai anyag vagy pirotechnikai anyagot tartalmazó tárgy vagy olyan tárgy, amely egyben robbanóanyagot és gyújtó-, világító-, könnyfakasztó- vagy ködképző-anyagot is tartalmaz (a vízzel aktiválható tárgyak, valamint a fehérfoszfort, foszfidokat, piroforos anyagot, gyúlékony folyadékot, gélt vagy hipergolokat tartalmazó tárgyak kivételével).
H Robbanóanyagot és fehérfoszfort együtt tartalmazó tárgy.
J Robbanóanyagot és gyúlékony folyadékot vagy gélt együtt tartalmazó tárgy. K Robbanóanyagot és mérgező vegyianyagot együtt tartalmazó tárgy.
L Olyan robbanóanyag vagy robbanóanyagot tartalmazó tárgy, amely különleges veszéllyel jár (pl. víz hatására történő aktiválódás miatt vagy hipergolok, foszfidok vagy piroforos anyag jelenléte miatt) és így minden egyes típus elkülönítése szükséges.
N Túlnyomórészt rendkívül érzéketlen anyagokat tartalmazó tárgyak.
S Olyan anyag vagy tárgy, amely úgy van csomagolva vagy kialakítva, hogy a nem szándékos reakció révén bekövetkező minden hatás a küldeménydarab belsejére korlátozódik, kivéve, ha tűz esetén maga a küldeménydarab károsodik. Ebben az esetben a robbanási és kivetési hatásoknak olyan mértékűre kell korlátozódniuk, hogy ne akadályozzák a tűz leküzdését vagy más rendkívüli intézkedések végrehajtását a küldeménydarab közvetlen közelében.
Megjegyzés: 1. Valamely anyag vagy tárgy meghatározott csomagolásban csak egyetlen összeférhetőségi csoportba sorolható. Mivel az S összeférhetőségi csoport feltételei tapasztalati jellegűek, az ezen csoportba való sorolás szükségszerűen osztályozási kód hozzárendelésére szolgáló próbához kötött.
2. A D és az E összeférhetőségi csoportok tárgyait el lehet látni, vagy egybe lehet csomagolni saját gyújtószerkezetükkel azzal a feltétellel, hogy ezeknek az eszközöknek legalább két olyan hatásos biztonsági szerkezetük van, amelyek megakadályozzák a robbanás bekövetkeztét a gyújtó-szerkezet nem szándékos aktiválódása esetén. Az ilyen tárgyak és küldeménydarabok a D vagy az E összeférhetőségi csoportba tartoznak.
3. A D és az E összeférhetőségi csoportok tárgyait egybe lehet csomagolni olyan saját indítószerkezetükkel, amelyeknek nincs két hatásos biztonsági szerkezetük (azaz olyan indítószerkezetek, amelyek a B összeférhetőségi csoportba tartoznak), feltéve, hogy a 4.1.10 szakasz MP21 egybecsoma- golási előírásainak megfelelnek. Az ilyen küldeménydarabok a D vagy az E összeférhetőségi csoportba tartoznak.
4. A tárgyakat el lehet látni vagy egybe lehet csomagolni saját gyújtószerkezetükkel, feltéve, hogy a gyújtószerkezetek normális szállítási körülmények között nem tudnak működésbe lépni.
5. A C, a D és az E összeférhetőségi csoportba tartozó tárgyakat egybe lehet csomagolni. Az ilyen küldeménydarabokat az E összeférhetőségi csoporthoz kell hozzárendelni.
2.2.1.1.7 A tűzijáték testek alosztályba sorolása
2.2.1.1.7.1 A tűzijáték testeket rendes körülmények között a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” I. Rész 16. fejezet 6. vizsgálati sorozat próbái során nyert adatok alapján kell az 1.1, az 1.2, az 1.3 vagy az 1.4 alosztályba sorolni. Azonban:
a) azokat a vízeséseket, amelyek villanó elegyet tartalmaznak (lásd a 2.2.1.1.7.5 pont 2. megjegyzését), a 6. vizsgálati sorozat eredményétől függetlenül az 1.1G osztályozási kódhoz kell sorolni;
b) mivel ezeknek a tűzijáték testeknek a választéka rendkívül nagy, viszont a vizsgáló berendezések korlátozottan állnak rendelkezésre, az alosztályt a 2.2.1.1.7.2 pontban ismertetett eljárással is meg lehet határozni.
2.2.1.1.7.2 Az illetékes hatóság egyetértése esetén a 2.2.1.1.7.5 pontban található, „tűzijáték testek vizsgálat hiányában történő besorolásának táblázata” szerint a 6 vizsgálati sorozat próbáinak elvégzése nélkül, hasonlóság alapján is be lehet sorolni a tűzijáték testeket az UN 0333, az UN 0334, az UN 0335 és az UN 0336 tételek alá, valamint az UN 0431 tétel alá azokat a tárgyakat, amelyek színházi hatások kiváltására használatosak, és amelyek megfelelnek a 2.2.1.1.7.5 pontban található, „tűzijáték testek vizsgálat hiányában történő besorolásának táblázata” szerinti típus meghatározásnak és az 1.4G osztályozási kódnak. A táblázatban nem szereplő tételeket a 6 vizsgálati sorozat próbái során nyert adatok alapján kell besorolni.
Megjegyzés: 1. A 2.2.1.1.7.5 pont táblázatának első oszlopát csak akkor lehet más típusú tűzijáték testtel kiegészíteni, ha a teljes vizsgálat eredményeit már benyújtották az ENSZ Veszélyes áru szállítási szakértő albizottságnak (UN Sub-Committee of Experts on the Transport of Dangerous Goods).
2. Ha a 2.2.1.1.7.5 pont táblázatának negyedik oszlopában meghatározott tűzijáték testekre vonatkozóan valamely illetékes hatóságtól származó vizsgálati eredmények megerősítik a 2.2.1.1.7.5 pont táblázatának ötödik oszlopában szereplő besorolást vagy annak ellentmondanak, erről az ENSZ Veszélyes áru szállítási szakértő albizottságát (UN Sub-Committee of Experts on the Transport of Dangerous Goods) értesíteni kell.
2.2.1.1.7.3 Ha különböző alosztályokba tartozó tűzijáték testeket csomagolnak egy küldeménydarabba, azt a küldeménydarabban levő legveszélyesebb alosztály alapján kell besorolni, kivéve, ha a 6 vizsgálati sorozat próbái más eredményre vezetnek.
2.2.1.1.7.4 A 2.2.1.1.7.5 pont táblázatában lévő besorolás csak olyan tárgyakra érvényes, amelyek (4G kódjelű) papírlemez ládában vannak.
2.2.1.1.7.5 Tűzijáték testek vizsgálat hiányában történő besorolásának táblázata2)
Megjegyzés: 1. Ellentétes meghatározás hiányában a táblázatban a százalékra történő hivatkozás az összes pirotechnikai anyag (pl. rakéta motorok, lökőtöltet, bontó töltet és effekt anyag) tömegére vonatkozik.
2. A „villanó elegy” a táblázatban olyan pirotechnikai anyagra utal, amely a „vízesésben” használt tűzijáték testben por formában vagy pirotechnikai töltetegységként van jelen, vagy amelyet levegőben durranó effekt keltéséhez, bontó töltethez vagy lökőtöltethez használnak, kivéve, ha:
a) a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” 7. Függeléke szerinti „HSL Villanó elegy vizsgálat” bizonyítja, hogy a nyomásnövekedéshez szükséges idő 0,5 g pirotechnikai anyag esetén 6 ms-nál több; vagy
b) a pirotechnikai anyag a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” 7. Függeléke szerinti „US Villanó elegy vizsgálata” negatív „–” eredménnyel jár.
3. A mm-ben kifejezett méretek a következőket jelentik:
a) gömb és etázs bombáknál a bomba gömbjének átmérője;
b) hengeres bombánál a bombának a hossza;
c) csőben lévő bombánál, római gyertyánál, egylövéses római gyertyánál, vagy mozsárnál a tűzijáték testet tartalmazó cső belső átmérője;
d) hengeres mozsárnál a mozsárhoz használni kívánt cső belső átmérője.
2) A táblázat azokat a tűzijáték test besorolásokat tartalmazza, amelyeket a 6 vizsgálati sorozat hiányában is lehet alkalmazni (lásd a 2.2.1.1.7.2 pontot).
Típus | Tartalom, szinonima | Meghatározás | Részletes leírás | Besorolás |
Gömb és hengeres alakú tűzijáték bombák | Gömb-bombák: csillagos bombák, nappali bombák, több effektes bombák, vízre ugró bombák, ejtőernyős bombák, füst bombák; durranós/villanós bombák: jelző-, durranó-, fütyülő-, villanóbombák | Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltettel vagy anélkül, késleltetővel és bontó töltettel, pirotechnikai töltetegységekkel vagy laza pirotechnikai anyaggal | Mindenféle durranós bomba | 1.1G |
Csillagos bomba: ≥ 180 mm | 1.1G | |||
Csillagos bombák: < 180 mm, > 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.1G | |||
Csillagos bombák: < 180 mm, ≤ 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.3G | |||
Csillagos bombák: ≤ 50 mm vagy ≤ 60 g pirotechnikai anyaggal, ≤ 2% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.4G | |||
Etázs bombák | Két vagy több gömb-bombából egybe rögzített, azonos lökőtöltettel, de elválasztott külső késleltetővel rendelkező eszköz | A besorolást a legveszélyesebb gömb-bomba határozza meg. | ||
Előre töltött csövek, csőben lévő bombák | Kilövésre tervezett, a csőbe előre telepített gömb- vagy hengeres bomba | Mindenféle durranós bomba | 1.1G | |
Csillagos bombák: ≥ 180 mm | 1.1G | |||
Csillagos bombák: > 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.1.G | |||
Csillagos bombák: > 50 mm és < 180 mm | 1.2G | |||
Csillagos bombák: ≤ 50 mm vagy ≤ 60 g pirotechnikai anyaggal, ≤ 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.3G | |||
Bombák a bombában (gömb) (a „bombák a bombában” esetén a százalékra történő hivatkozás a tűzijáték test teljes tömegére vonatkozik) | Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltet nélkül, késleltetővel és bontó töltettel, amely durranós bombákat és inert anyagokat tartalmaz | > 120 mm | 1.1G | |
Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltet nélkül, késleltetővel és bontó töltettel, amely töltetegységenként ≤ 25 g villanó elegyet tartalmazó durranós bombákat tartalmaz, valamint ≤ 33% villanó elegyet és ≥ 60% inert anyagot | ≤ 120 mm | 1.3G |
Típus | Tartalom, szinonima | Meghatározás | Részletes leírás | Besorolás |
Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltet nélkül, késleltetővel és bontó töltettel, amely csillagos bombákat és/vagy pirotechnikai töltetegységeket tartalmaz | > 300 mm | 1.1G | ||
Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltet nélkül, késleltetővel és bontó töltettel, amely ≤ 70 mm csillagos bombákat és/vagy pirotechnikai töltetegységeket tartalmaz, valamint ≤ 25% villanó elegyet és ≤ 60% pirotechnikai anyagot | > 200 mm és ≤ 300 mm | 1.3G | ||
Csőből való kilövésre tervezett eszköz lökőtöltettel, késleltetővel és bontó töltettel, amely ≤ 70 mm csillagos bombákat és/vagy pirotechnikai töltetegységeket tartalmaz, valamint ≤ 25% villanó elegyet és ≤ 60% pirotechnikai anyagot | ≤ 200 mm | 1.3G | ||
Telepek/ Kombinációk | Telepek, finálé telepek, bombetta telepek | Több, megszerelt elem, amely egyforma vagy különböző, de az ebben a táblázatban felsorolt valamely tűzijáték testnek megfelelő típusú tűzijáték testet tartalmaz, egy vagy két indítási ponttal | A besorolást a legveszélyesebb tűzijáték test típus határozza meg. | |
Római gyertyák | Római gyertyák | Olyan pirotechnikai töltetegységek sorozatát tartalmazó cső, amelyek változó pirotechnikai anyagot, lökőtölteteket és késleltetőket tartalmaznak | ≥ 50 mm belső átmérővel, villanó eleggyel, vagy < 50 mm belső átmérővel és > 25% villanó eleggyel | 1.1G |
≥ 50 mm belső átmérővel, villanó elegy nélkül | 1.2G | |||
< 50 mm belső átmérővel és ≤ 25% villanó eleggyel | 1.3G | |||
≤ 30 mm belső átmérővel, minden pirotechnikai töltetegység ≤ 25 g és ≤ 5% villanó eleggyel | 1.4G |
Típus | Tartalom, szinonima | Meghatározás | Részletes leírás | Besorolás |
Egylövéses római gyertyák | Egylövéses római gyertyák, kis, előre töltött csövek | Olyan pirotechnikai töltetegységet tartalmazó cső, amely pirotechnikai anyagot, lökőtöltetet tartalmaz, késleltetővel vagy anélkül | ≤ 30 mm belső átmérővel és > 25 g pirotechnikai töltetegységgel vagy > 5% és ≤ 25% villanó eleggyel | 1.3G |
≤ 30 mm belső átmérővel, ≤ 25 g pirotechnikai töltetegységgel és ≤ 5% villanó eleggyel | 1.4G | |||
Rakéták | Jelző rakéták, fütyülő rakéták, nem pálcás rakéták | Levegőben való repülésre tervezett, pirotechnikai anyagot és/vagy pirotechnikai töltetegységet tartalmazó cső, vezető pálcával/pálcákkal vagy más, repülés stabilizáló eszközzel felszerelve | Csak villanó elegy tartalommal | 1.1G |
A pirotechnikai anyag tartalomból a villanó elegy tartalom > 25% | 1.1G | |||
> 20 g pirotechnikai anyag tartalommal és ≤ 25% villanó elegy tartalommal | 1.3G | |||
≤ 20 g pirotechnikai anyag tartalommal, feketelőpor bontó töltettel és durranó betétenként ≤ 0,13 g, de összesen ≤ 1 g villanó eleggyel | 1.4G | |||
Tűzijáték mozsár | Tűzijáték mozsár, cső nélküli mozsár | Földre való állításra vagy földbe való rögzítésre tervezett, lökőtöltetet és pirotechnikai töltetegységet tartalmazó cső. A fő effekt az összes pirotechnikai töltetegység egy kifújásban való kilövése által a levegőben nagymértékben szétterjedő vizuális és/vagy hang effekt létrehozása; vagy: Vetőcsőben való elhelyezésre és mozsárként való működésre tervezett, szövet vagy papír zacskó, ill. szövet vagy papír henger, ami lökőtöltetet és pirotechnikai töltetegységeket tartalmaz. | > 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.1G |
≥ 180 mm, ≤ 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.1G | |||
< 180 mm, ≤ 25% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel | 1.3G | |||
≤ 150 g pirotechnikai anyag ≤ 5% laza por formájú villanó eleggyel és/vagy durranó effekttel. Minden töltetegység ≤ 25 g, minden durranó effekt < 2 g; minden fütyülő, ha van ≤ 3 g | 1.4G | |||
Szikraszökőkút | Vulkánok, szikraszóró petárdák, bengálégők, bengáli tüzek, hengeres szikraszökőkutak, világító/színes fáklyák | Nem fém burkolatú, préselt vagy szilárd, szikrát vagy lángot produkáló pirotechnikai anyagot tartalmazó eszköz Megjegyzés: az olyan szikraszökőkút, amely függőleges vízesést vagy szikraesőt képez, vízesésnek tekintendő (lásd a következő sort) | ≥ 1 kg pirotechnikai anyaggal | 1.3G |
< 1 kg pirotechnikai anyaggal | 1.4G |
Típus | Tartalom, szinonima | Meghatározás | Részletes leírás | Besorolás |
Vízesés | Kaszkád, zápor | Pirotechnikai szikraszökőkút, amely függőleges vízesést vagy szikraesőt képez | Villanó elegyet tartalmaz, a 6. vizsgálati sorozat eredményétől függetlenül [lásd a 2.2.1.1.7.1 a) pontot] | 1.1G |
Nem tartalmaz villanó elegyet | 1.3G | |||
Csillagszóró | Kézi csillagszóró, nem kézi csillagszóró | Merev drót részlegesen (az egyik végén) bevonva lassan égő pirotechnikai anyaggal, gyújtó véggel vagy anélkül | Perklorát alapú csillagszóró: darabonként > 5 g vagy csomagonként > 10 darab | 1.3G |
Perklorát alapú csillagszóró: darabonként ≤ 5 g és csomagonként ≤ 10 darab; Nitrát alapú csillagszóró: darabonként ≤ 30 g | 1.4G | |||
Bengálgyufa | Bengálfáklya, vihargyufa | Kézben való tartásra tervezett, nem fém rúd részlegesen (az egyik végén) bevonva lassan égő pirotechnikai anyaggal | Perklorát alapú eszköz: darabonként > 5 g vagy csomagonként > 10 darab | 1.3G |
Perklorát alapú eszköz: darabonként ≤ 5 g és csomagonként ≤ 10 darab; Nitrát alapú eszköz: darabonként ≤ 30 g | 1.4G | |||
Kis veszélyességű tűzijáték testek és újdonságok | Asztali bombák, recsegő szemcsék, füstök, ködök, pirotechnikai szerpentinek (angolul: party poppers), durranó egérkék (angolul: throwdowns, snaps) | Nagyon korlátozott látvány és hang kibocsátásra tervezett eszközök, amelyek kis mennyiségben tartalmaznak pirotechnikai anyagot és/vagy robbanó összetevőt | A „throwdowns” és a „snaps” tartalmazhat legfeljebb 1,6 mg ezüst fulminátot; A „snaps” és a „party poppers” tartalmazhat legfeljebb 16 mg kálium-klorát és vörös foszfor keveréket; A többi eszköz tartalmazhat legfeljebb 5 g pirotechnikai anyagot, de villanóelegyet nem. | 1.4G |
Forgók | Légi forgók, lepkék, földi forgók | Szikrát vagy gázt termelő pirotechnikai anyagot tartalmazó nem fém cső vagy csövek zajkeltő (fütyülő) eleggyel vagy a nélkül, szárnyakkal vagy szárnyak nélkül | Eszközönként > 20 g pirotechnikai anyaggal, amely ≤ 3% villanó elegyet, mint durranó effektet tartalmaz, vagy ≤ 5 g fütyülő elegyet tartalmaz | 1.3G |
Eszközönként ≤ 20 g pirotechnikai anyaggal, amely ≤ 3% villanó elegyet, mint durranó effektet tartalmaz, vagy ≤ 5 g fütyülő elegyet tartalmaz | 1.4G | |||
Forgók | Katalin-kerék, szász-kerék | Pirotechnikai anyagot tartalmazó, megszerelt hajtóművek csatlakozó eszközzel úgy felszerelve, hogy el tudjon forogni | ≥ 1 kg összes pirotechnikai anyaggal, durranó effekt nélkül, minden fütyülő (ha van) ≤ 25 g és a fütyülő elegy kerekenként ≤ 50 g | 1.3G |
< 1 kg összes pirotechnikai anyaggal, durranó effekt nélkül, minden fütyülő (ha van) ≤ 5 g és a fütyülő elegy kerekenként ≤ 10 g | 1.4G |
Típus | Tartalom, szinonima | Meghatározás | Részletes leírás | Besorolás |
Légi forgók | Repülő szász-kerék, UFO-k, korona | Hajtótöltetet és szikrát, lángot termelő és/vagy zajtkeltő pirotechnikai anyagokat tartalmazó csövek. A csövek tartó-gyűrűre vannak rögzítve. | Az összes pirotechnikai anyag > 200 g vagy a pirotechnikai anyag hajtóművenként > 60 g, ≤ 3% villanó elegyet, mint durranó effektet tartalmaz, minden fütyülő (ha van) ≤ 25 g és a fütyülő elegy forgónként ≤ 50 g | 1.3G |
Az összes pirotechnikai anyag ≤ 200 g és a pirotechnikai anyag hajtóművenként ≤ 60 g, ≤ 3% villanó elegyet, mint durranó effektet tartalmaz minden fütyülő (ha van) ≤ 5 g és a fütyülő elegy forgónként ≤ 10 g | 1.4G | |||
Vegyes csomag | Vegyes tűzijátékok | Az ebben a táblázatban felsorolt tűzijáték testeknek megfelelő típusú, többféle tűzijáték testek egy csomagban | A besorolást a legveszélyesebb tűzijáték test típus határozza meg. | |
Petárda füzér | Petárda füzér | Megszerelt (papírból vagy kartonpapírból készült) csövek gyújtószállal összekötve, minden cső hangeffekt keltésére szolgál | Minden cső ≤ 140 mg villanó eleggyel vagy ≤ 1 g feketelőporral | 1.4G |
Petárda | Petárda | Nem fém csőben elhelyezett villanó elegy, amely hangeffekt keltésére szolgál | eszközönként > 2 g villanó eleggyel | 1.1G |
eszközönként ≤ 2 g és belső csomagolásonként ≤ 10 g villanó eleggyel | 1.3G | |||
eszközönként ≤ 1 g és belső csomagolásonként ≤ 10 g villanó eleggyel, vagy eszközönként ≤ 10 g feketelőporral | 1.4G |
adr_2023//védett_hvesz_termék
2.2.1.1.8 Kizárás az 1 osztályból
2.2.1.1.8.1 Valamely anyag vagy tárgy a vizsgálati eredmények és az 1 osztály meghatározása alapján bármely ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának jóváhagyásával kizárható az 1 osztályból. Ez a hatóság elismerheti olyan ország illetékes hatóságának a jóváhagyását is, amely nem szerződő fele az ADR-nek, feltéve, hogy a jóváhagyást a RID, az ADR, az ADN, az IMDG-kódex vagy az ICAO Műszaki Utasítások által előírt eljárás szerint adták ki.
2.2.1.1.8.2 Az illetékes hatóság 2.2.1.1.8.1 pont szerinti jóváhagyásával akkor zárható ki egy tárgy az 1 osztályból, ha három tárgy csomagolás nélkül vizsgálva, mindegyik a saját indító- vagy gyújtószerkezetével, vagy külső eszközzel a rendeletetésének megfelelően aktiválva, megfelel a következő kritériumoknak:
a) egyetlen külső felületen sem lehet a hőmérséklet 65°C-nál magasabb, de legfeljebb 200°C-os pillanatnyi hőmérséklet csúcs elfogadható;
b) sem a külső ház nem repedhet fel vagy nem robbanhat szét, sem pedig a tárgy, ill. leváló darabjai semelyik irányban nem mozdulhatnak el 1 m-nél nagyobb távolságra;
Megjegyzés: Amennyiben külső tűz befolyásolhatja a tárgy épségét, akkor ezeket az ismérveket tűzállósági vizsgálattal kell vizsgálni. Egy ilyen módszer található például az ISO 14451-2 szabványban, a 80 K/min hevítési sebességre alkalmazva.
c) 1 m távolságban 135 dB(C)-nél nagyobb pillanatnyi hangnyomás csúcs nem érzékelhető;
d) nem keletkezik semmiféle felvillanó fény vagy láng, ami a tárggyal érintkező, 80 ± 10 g/m2 – es papírlapot meg tudná gyújtani;
e) nem képződik olyan mennyiségű füst, gőz vagy köd, ami egy megfelelően méretezett elszívóval ellátott, egy köbméteres kamrában a szemközti falak középpontjában elhelyezett, állandó fényforrástól egy méter távolságban, hitelesített fénymérővel (lux mérővel) vagy radiométerrel mérve a láthatóságot 50%-nál nagyobb mértékben csökkentené. Az ISO 5659-1 szabvány szerinti optikai sűrűség mérésre vonatkozó általános útmutató és az ISO 5659-2 szabvány 7.5 pontja szerinti fotometrikus rendszerre vonatkozó általános útmutató használható, vagy hasonló, ugyanezen célra szolgáló optikai sűrűség mérési eljárások is alkalmazhatók. A fénymérő hátát és oldalait alkalmas burkolattal kell körülvenni, hogy a nem közvetlenül a fényforrásból származó, szórt vagy kiszűrődő fény hatását minimumra csökkentse;
Megjegyzés: 1. Ha az a), b), c) és d) pontok szerinti vizsgálatnál egyáltalán nem vagy csak nagyon kevés füst figyelhető meg, az e) pontban leírt vizsgálattól el lehet tekinteni.
2. A 2.2.1.1.8.1 pont szerinti illetékes hatóság előírhatja, hogy a tárgyat a csomagolásában vizsgálják, ha megállapítást nyert, hogy a szállításra kész csomagolásban nagyobb veszélyt jelenthet.
2.2.1.1.9 A besorolási dokumentáció
2.2.1.1.9.1 Amikor az illetékes hatóság egy anyagot vagy tárgyat besorol az 1 osztályba, a besorolást írásban vissza kell igazolnia a kérelmező számára.
2.2.1.1.9.2 Az illetékes hatóság besorolási dokumentumának formája kötetlen, több oldalas is lehet, de az oldalakat folytatólagosan számozni kell. A dokumentumot egyedi hivatkozási számmal kell ellátni.
2.2.1.1.9.3 A dokumentumban rendelkezésre bocsátott információnak könnyen azonosíthatónak, olvashatónak és tartósnak kell lennie.
2.2.1.1.9.4 A besorolási dokumentumban például a következő információk szerepelhetnek:
a) az illetékes hatóság neve, és a nemzeti jogszabály előírása, amely alapján a hatóság föl van hatalmazva;
b) a közlekedési alágazati vagy nemzeti szabályozás, amelyre a besorolási dokumentum érvényes;
c) annak igazolása, hogy a besorolás, vagy annak jóváhagyása vagy elimerése az ENSZ Minta Szabályzat vagy a vonatkozó közlekedési alágazati szabályozás szerint történt;
d) annak a jogi személynek, akinek a besorolást adják, a neve és címe, ill. egyéb azonosítója, ami alapján a nemzeti jogszabályok szerint egyértelműen azonosítható a vállalkozás vagy társaság;
e) a robbanóanyag vagy tárgy neve, amelyen forgalomba hozzák, vagy másképpen szállításra feladják;
f) a robbanóanyag helyes szállítási megnevezése, UN száma, osztálya, alosztálya és összeférhetőségi csoportja;
g) ahol szükséges, az egy küldeménydarabban vagy egy tárgyban lévő legnagyobb nettó robbanóanyag tömeg;
h) az illetékes hatóság által a besorolási dokumentum kiadására felhatalmazott személy neve, aláírása, pecsétje, bélyegzője vagy egyéb azonosító jele, amiknek világosan láthatónak kell lenniük;
i) ha az értékelés alapján a szállítás biztonsága vagy az alosztály függ a csomagolástól, akkor a csomagolóeszköz jele vagy az engedélyezett belső, köztes és külső csomagolóeszköz leírása;
j) a robbanóanyag vagy tárgy cikkszáma, sorozatszáma, amellyel forgalomba hozzák, vagy másképpen szállításra feladják;
k) a robbanóanyagot vagy tárgyat gyártó jogi személy neve és címe, ill. egyéb azonosítója, ami alapján a nemzeti jogszabályok szerint egyértelműen azonosítható a vállalkozás vagy társaság;
l) kiegészítő információ az alkalmazandó csomagolási utasításra és – ahol szükséges – a különleges csomagolás előírásra;
m) a besorolás alapja, azaz vizsgálati eredmények, tűzijáték testek vizsgálat hiányában történő besorolásának táblázata, besorolt robbanóanyagokkal való hasonlóság, a 3.2 fejezet „A” táblázat meghatározása, stb.;
n) minden különleges feltétel vagy korlátozás, amely az illetékes hatóság megállapítása szerint a robbanóanyag vagy tárgy szállításának biztonsága, a veszélyre vonatkozó információ vagy a nemzetközi szállítás szempontjából lényeges;
o) a besorolási dokumentum érvényességi idejének lejárata, ha az illetékes hatóság szerint szükséges.