8.5 FEJEZET

KIEGÉSZÍTŐ KÖVETELMÉNYEK EGYES OSZTÁLYOKRA
VAGY ANYAGOKRA

 

A 8.1 – 8.4 fejezet követelményein felül, amennyiben a 3.2 fejezet “A” táblázat 19 oszlopában erre utalás található, akkor a következő előírásokat kell betartani az érintett veszélyes anyagok vagy tárgyak szállítására. Amennyiben a 8.1 – 8.4 fejezet követelményeivel ellentétben állnak, akkor ezen fejezet követelményei érvényesek.

S1          Követelmények a robbanóanyagok és -tárgyak (1 osztály) szállítására

               1)    A járművezetők különleges képzése

                       A szakosító tanfolyam egy részén vagy az egész tanfolyamon való részvétel alól felmentés adható, ha a Szerződő Fél országában érvényes más szabályozások értelmében a járművezetők olyan, más rendszerű vagy más célra szolgáló, de azonos értékű, jóváhagyott tanfolyamon vesznek részt, amely kiterjed a 8.2.2.3.4 pontban előírt témákra.

               2)    Hivatalos személy

                       Amennyiben a belföldi szabályok előírják, az ADR Szerződő Felek illetékes hatósága megkövetelheti, hogy a járművön – a fuvarozó (szállító) költségére – hivatalos személy legyen jelen.

               3)    Dohányzás, tűz és nyílt láng használatának tilalma

                       A dohányzás, a tűz és nyílt láng használata tilos az 1 osztályba tartozó anyagokat vagy tárgyakat szállító járműveken, azok közelében, ill. be- és kirakáskor. A dohányzási tilalom az elektronikus cigaretta és az ahhoz hasonló eszközök használatára is értendő.

               4)    A be- és kirakás helye

a)      Lakott területen belüli közterületen 1 osztályba tartozó anyagokat és tárgyakat tilos be- és kirakodni az illetékes hatóságok külön engedélye nélkül.

b)      Lakott területen kívüli közterületen 1 osztályba tartozó anyagokat és tárgyakat tilos be- és kirakodni anélkül, hogy erről az illetékes hatósá­gokat előzetesen értesítették volna, hacsak nem biztonsági okból van szükség sürgős rakodásra.

c)      Ha az árukezelést bármilyen okból is közterületen kell végezni, a különböző anyagokat és tárgyakat a veszélyességi bárcáknak meg­felelően el kell különíteni egymástól.

d)      Ha az 1 osztályba tartozó anyagokat és tárgyakat szállító járművek be- és kirakodás céljából kénytelenek közterületeken megállni, az álló jármű­vektől legalább 50 m távolságot kell tartani. Ezt a távolságot nem kell betartani az ugyanazon szállítóegységbe tartozó járművek között.

               5)    Járműoszlop

a)      Ha az 1 osztályba tartozó anyagokat és tárgyakat szállító járművek oszlopban közlekednek, a szállítóegységek között legalább 50 m távolságot kell tartani.

b)      Az illetékes hatóság előírhatja a járműoszlop sorrendjét és összetételét.

               6)    A járművek felügyelete

                       A 8.4 fejezet előírásait csak akkor kell betartani, ha egy járművel az 1 osztály anyagaiból és tárgyaiból a következőknél nagyobb össztömegű robbanó-anyagot szállítanak.

1.1alosztály:

0 kg

1.2 alosztály:

0 kg

1.3 alosztály, C összeférhetőségi csoport:

0 kg

1.3 alosztály, a C összeférhetőségi csoport kivételével:

50 kg

1.4 alosztály, az alább felsoroltak kivételével:

50 kg

1.5 alosztály:

0 kg

1.6 alosztály:

50 kg

1.4 alosztály UN 0104, 0237,0255, 0267, 0289, 0361, 0365, 0366, 0440, 0441, 0455, 0456 és 0500 tételei:         

0 kg

                       Különböző áruk együvérakása esetén a szállított anyagokra, ill. tárgyakra vonatkozó legalacsonyabb értéket kell betartani az egész rakományra.

                       Ezenkívül minden rosszindulatú beavatkozás megakadályozása érdekében, ill. azért, hogy kár vagy tűz esetén a gépkocsivezetőt és az illetékes hatóságokat riasztani lehessen, ezeket az anyagokat és tárgyakat az 1.10.3.2 bekezdés szerinti közbiztonsági tervnek megfelelően kell állandó felügyelet alatt kell tartani amennyiben az 1.10.3 szakasz előírásai alá tartoznak.

 

                       Kivételek ez alól az üres, tisztítatlan csomagolóeszközök.

               7)    A járművek lezárása

                       Az EX/II járművek rakterének ajtajait és fedeleit, ill. EX/III járművek rakterének minden nyílását az 1 osztályba tartozó anyagok, ill. tárgyak szállítása közben zárva kell tartani, kivéve a be-és kirakodás idejét.

S2          A gyúlékony folyékony anyagok és gyúlékony gázok szállítására vonatkozó kiegészítő követelmények

               1)    Hordozható világítókészülék

                       A legfeljebb 60 °C lobbanáspontú folyadékokat, ill. a 2 osztály gyúlékony anyagait vagy tárgyait szállító fedett jármű rakterébe csak olyan hordozható világítókészülékkel szabad belépni, amely úgy van kialakítva, hogy a jármű belsejébe esetleg behatolt gyúlékony gőzöket és gázokat nem tudja meggyújtani.

               2)    Az égéshő felhasználásával működő fűtőberendezés működtetése a berakás vagy kirakás alatt

                       Az FL járműveken (lásd a 9. részt) tilos működtetni az égéshő felhasz­nálásával működő fűtőberendezést a berakás és kirakás alatt, ill. a rakodó­helyeken.

               3)    Elektrosztatikus feltöltődés elkerülése

                       Az FL járművek (lásd a 9. részt) esetén a tartányok töltése és ürítése előtt a jármű alváza és a föld között jó villamos összeköttetést kell létesíteni. Ezen kívül a töltési sebességet korlátozni kell.

S3          A fertőző anyagok szállítására vonatkozó különleges előírások

              A 8.1.4.1 bekezdés táblázata (2), (3) és (5) oszlopának, valamint a 8.3.4 szakasz­nak a követelményeit nem kell alkalmazni.

S4          Lásd a 7.1.7 szakaszt

Megjegyzés: Az S4 előírást nem kell betartani a 3.1.2.6 bekezdésben hivatkozott anyagokra, ha ezek az anyagok kémiai inhibitor hozzáadásával vannak stabilizálva úgy, hogy az ÖBH nagyobb, mint 50 °C. Ilyen esetben akkor lehet szükség hőmérséklet-szabályozásra, ha az adott szállítási körülmények között a hőmérséklet meghaladhatja az 55 °C-ot.

S5          A 7 osztály radioaktív anyagainak engedményes küldeménydarabokban (UN 2908, 2909, 2910 és 2911 szám) történő szállítására vonatkozó különleges előírások

              Az írásbeli utasításra vonatkozó 8.1.2.1 b) pont, továbbá a 8.2.1, 8.3.1 és 8.3.4 szakasz előírásait nem kell betartani.

 

S6          A 7 osztály radioaktív anyagainak nem engedményes küldeménydarabokban történő szállítására vonatkozó különleges előírások

              A 8.3.1 szakasz előírását nem kell betartani a csak I-FEHÉR kategória bárcával ellátott küldeménydarabokat, egyesítőcsomagolásokat vagy konténereket szállító járművekre.

              A 8.3.4 szakasz előírásait nem kell betartani, ha nincs járulékos veszély.

Egyéb kiegészítő követelmények vagy különleges előírások

S7          (törölve)

S8          Ha a szállítóegység ezekből az anyagokból 2000 kg-nál többet tartalmaz, kerülni kell az üzemi okokból történő várakozást lakott területek vagy gyülekezésre szolgáló helyek közelében. Ilyen helyek közelében hosszabban várakozni csak az illetékes hatóság hozzájárulásával lehet.

S9          Ezen anyagok szállítása során kerülni kell az üzemi okokból történő várakozást lakott területek vagy gyülekezésre szolgáló helyek közelében. Ilyen helyek közelében hosszabban várakozni csak az illetékes hatóság hozzájárulásával lehet.

S10        Ha az adott ország jogszabályai megkövetelik, akkor az április elsejétől október végéig terjedő időszakban a járművet várakozás közben a napsugárzás ellen hatásosan védeni kell pl. a rakomány fölött legalább 20 cm magasságban elhe­lyezett ponyvával.

S11        A szakosító tanfolyam egy részén vagy az egész tanfolyamon való részvétel alól felmentés adható, ha a Szerződő Fél országában érvényes más szabályozások értelmében a járművezetők olyan, más rendszerű vagy más célra szolgáló, de azonos értékű, jóváhagyott tanfolyamon vesznek részt, amely kiterjed a 8.2.2.3.5 pontban előírt témákra is.

S12        A járművezetők képzésére vonatkozó 8.2.1 szakasz előírásait nem kell betartani, ha a szállítóegységben szállított, radioaktív anyagot tartalmazó küldeménydarabok száma legfeljebb 10, a szállítási mutatószámok összege legfeljebb 3 és nincs járu­lékos veszély. A járművezetőknek azonban feladatuknak megfelelő, azzal arány­ban álló képzésben kell részesülniük a radioaktív anyagok szállítását szabályozó előírásokra vonatkozóan. A képzésnek tudatosítania kell bennük a radioaktív anya­gok szállításában rejlő sugárveszélyt. A képzésben való részvételt a munkál­tató által kiadott tanúsítvánnyal kell igazolni. Lásd még a 8.2.3 szakaszt is.

S13        (törölve)

S14        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére a szállított anyag mennyiségétől függetlenül be kell tartani.

S15        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére a szállított anyag mennyiségtől függetlenül be kell tartani. A 8.4 fejezet előírásait azonban nem kell alkalmazni, ha a megrakott rakodótér le van zárva vagy a szállított küldeménydarabok más módon vannak védve az illetéktelen kirakás ellen.

S16        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok össztömege a járművön meghaladja az 500 kg-ot.

Ezenkívül az ezen anyagokból 500 kg-nál többet szállító járműveket az 1.10.3.2 bekezdés szerinti közbiztonsági tervnek megfelelően kell állandó felügyelet alatt tartani, amennyiben az 1.10.3 szakasz előírási alá tartoznak, hogy az esetleges rosszindulatú cselekményeket megakadályozzák, ill. kár vagy tűz esetében a gépjárművezetőt és az illetékes hatóságokat riasztani lehessen.

S17        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok össztömege a járművön meghaladja az 1000 kg-ot.

S18        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok össztömege a járművön meghaladja a 2000 kg-ot.

S19        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok össztömege a járművön meghaladja az 5000 kg-ot.

S20        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok összes tömege, ill. térfogata a járművön meghaladja küldeménydarabos szállítás esetén a 10 000 kg-ot, tartányos szállítás esetén a 3000 litert.

S21        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére a mennyiségtől függetlenül minden anyagra be kell tartani. Ezenkívül ezeket az árukat az 1.10.3.2 bekezdésszerinti közbiztonsági tervnek megfelelően kell állandó felügyelet alatt tartani, amennyiben az 1.10.3 szakasz előírásai alá tartoznak, hogy az esetleges rosszindulatú cselekményeket megakadályozzák, ill. azért, hogy kár vagy tűz esetén a gépkocsivezetőt és az illetékes hatóságokat riasztani lehessen. A 8.4 fejezet előírásait nem kell azonban betartani, ha

a)    a rakodótér le van zárva vagy a szállított küldeménydarabokat illetéktelen lerakás ellen más módon védik; és

b)    a sugárzási szint a jármű felületének bármely hozzáférhető pontján nem haladja meg az 5 mSv/h értéket.

S22        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok összes tömege, ill. térfogata a járművön meghaladja küldeménydarabos szállítás esetén az 5000 kg-ot, tartányos szállítás esetén a 3000 litert.

S23        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezt az anyagot ömlesztve vagy tartányban szállítják és aztömege, ill. térfogata a járművön meghaladja a 3000 kg-ot, ill. a 3000 litert.

S24        A 8.4 fejezet előírásait a járművek felügyeletére akkor kell betartani, ha ezen anyagok össztömege a járművön meghaladja a 100 kg-ot.



[1])    A tűzosztályokra vonatkozóan lásd az MSZ EN 2:1992 + A1:2004 „A tüzek osztályozása ” c. szabványt.

[2])    MSZ EN 3 szabvány 7. rész: Jellemzők, teljesítménykövetelmények és vizsgálati módszerek.

3)    Nem szükséges, ha az 1, 1.4, 1.5, 1.6, 2.1, 2.2 vagy 2.3 számú veszélyességi bárca, illetve nagybárca van a küldeményen.

4)    Például az EN 14387:2004 + A1:2008 szabványnak megfelelő vagy azzal egyenértékű, A1B1E1K1-P1 vagy A2B2E2K2-P2 típusú, kombinált (gáz és részecske) szűrővel ellátott légzésvédő maszk (menekülőkámzsa).

5)    Csak szilárd és folyékony anyagoknál szükséges, ha a 3, 4.1, 4.3, 8 vagy 9 veszélyességi bárca, illetve nagybárca van a küldeményen.