5.2 FEJEZET

JELÖLÉS ÉS BÁRCÁZÁS     

5.2.1                A küldeménydarabok jelölése

Megjegyzés:    1.        A csomagolóeszközök, nagycsomagolások, gáztartályok és IBC-k gyártá­sával, vizsgálatával és engedélyezésével kapcsolatos jelölésekre lásd a 6. részt.

                          2.        A GHS előírásával összhangban, az ADR szerint szükségtelen GHS pikto­gramok a szállítás során csak a komplett GHS címke részeként jelenhetnek meg, különállóan nem (lásd a GHS 1.4.10.4.4 pontját).

5.2.1.1             Hacsak az ADR-ben nincs másként előírva, minden küldeménydarabon jól látható módon és tartósan fel kell tüntetni a benne levő veszélyes áru UN számát, amely elé az „UN” betűket kell írni. A 30 l-nél nagyobb űrtartalmú, ill. a 30 kg-nál nagyobb nettó tömegű küldeménydarabokon, valamint a 60 l-nél nagyobb víztérfogatú palackokon az UN számnak és az „UN” betűknek legalább 12 mm magasnak kell lenniük, kivéve a legfeljebb 30 l űrtartalmú, ill. a legfeljebb 30 kg nettó tömegű küldeménydarabokon, valamint a legfeljebb 60 l víztérfogatú palackokon legalább 6 mm magasnak kell lenniük, kivéve a legfeljebb 5 l űrtartalmú vagy 5 kg nettó tömegű küldeménydarabokat, amelyeken alkalmas méretűnek kell lenniük. Csomagolatlan tárgyak esetén a feliratot magán a tárgyon, vagy a kereten, a kezelő-, tárolóeszközön vagy indítóállványon kell feltüntetni.

5.2.1.2             Minden e fejezetben előírt jelölésnek

a)      jól láthatónak és olvashatónak kell lennie; és

b)      jól láthatósága az időjárás hatására lényegesen nem csökkenhet.

5.2.1.3             A kármentő csomagolásokat, beleértve a kármentő nagycsomagolásokat és a kármentő nyomástartó tartályokat kiegészítésképpen a „KÁRMENTŐ” felirattal kell ellátni. A „KÁRMENTŐ” felirat betűinek legalább 12 mm magasnak kell lenniük.

5.2.1.4             A 450 liternél nagyobb űrtartalmú IBC-ket és a nagycsomagolásokat két, egymással szem­ben levő oldalukon kell megjelölni.

5.2.1.5             Kiegészítő előírások az 1 osztály áruira

Az 1 osztály áruit tartalmazó küldeménydarabokon kiegészítésképpen fel kell tüntetni a 3.1.2 szakasz szerinti helyes szállítási megnevezést. Ezt a jelölést jól olvasható módon és mara­dandóan, egy vagy több nyelven kell feltüntetni, amelyek közül az egyik az angol, a francia vagy a német, kivéve, ha a szállításban érintett országok közötti megállapodások mást írnak elő.

5.2.1.6             Kiegészítő előírások a 2 osztály áruira

Az újratölthető tartályokon jól olvashatóan és tartósan fel kell írni a következőket:

a)      a gáz vagy gázkeverék UN számát és a 3.1.2 szakasz szerinti helyes szállítási meg­nevezését;

Az m.n.n. tételek alá sorolt gázok esetében csak az UN számot és a gáz műszaki meg­nevezését[1]) kell megadni;

Gázkeverékek esetében nem szükséges két olyan alkotórésznél többet megnevezni, amely a keverék veszélyessége tekintetében mértékadó;

b)      az olyan sűrített gázoknál, amelyeket tömegre töltenek, és a cseppfolyósított gázoknál: vagy a töltet engedélyezett legnagyobb tömegét és a tartály saját tömegét, beleértve a szerelvényeket és tartozékokat is, amelyek a töltés alatt a tartályon vannak, vagy a bruttó tömeget;

c)      a következő időszakos vizsgálat időpontját (év).

Ezeket az adatokat vagy a tartályra erősített tartós adattáblára vagy címkére kell beütni vagy felírni, vagy jól tapadó és jól olvasható módon, pl. festéssel vagy más azonos értékű eljárással magára a tartályra kell felírni.

Megjegyzés:1. Lásd még a 6.2.2.7 bekezdést.

                     2.  A nem újratölthető tartályokra lásd a 6.2.2.8 bekezdést.

5.2.1.7             Különleges előírások a radioaktív anyagok jelölésére

5.2.1.7.1          Minden küldeménydarabon a csomagolás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni a feladó vagy a címzett, vagy mindkettő azonosító adatait. Minden egyesítőcsoma­golás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni a feladó vagy a címzett, vagy mindkettő azonosító adatait, kivéve, ha az egyesítőcsomagolásban lévő mindegyik külde­ménydarab ilyen jelölése jól látható kívülről.

5.2.1.7.2          Minden küldeménydarabon, az engedményes küldeménydarabok kivételével, a csomagolás külső oldalára jól olvashatóan és tartósan rá kell írni az áru UN számát, amely elé az „UN” rövidítést kell írni és helyes szállítási megnevezését. Az engedményes küldeménydarabokat az 5.1.5.4.1 pont előírásai szerint kell megjelölni.

5.2.1.7.3          Az 50 kg bruttó tömegnél nehezebb küldeménydarabokon a csomagolás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni az engedélyezett bruttó tömeget.

5.2.1.7.4          Minden küldeménydarabon, amely:

a)      valamely IP-1 típusú, IP-2 típusú vagy IP-3 típusú küldeménydarab-mintának felel meg, a csomagolás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni az „IP-1 TÍPUS”, „IP-2 TÍPUS”, ill. „IP-3 TÍPUS” feliratot;

b)      valamely A típusú küldeménydarab-mintának felel meg, a csomagolás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni az „A TÍPUS” feliratot;

c)      valamely IP-2 típusú, IP-3 típusú, illetve A típusú küldeménydarab-mintának felel meg, a csomagolás külső oldalán jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni a minta származási országa nemzetközi közúti forgalomban részt vevő járművein alkalmazott megkülönböztető jelzését[2]), valamint a gyártó nevét vagy a küldeménydarab egyéb azonosítóját, melyet a minta származási országának illetékes hatósága határozott meg.

5.2.1.7.5          Minden küldeménydarabon, amely az 1.6.6.2.1, az 5.1.5.2.1, a 6.4.22.16.4.22.4 és a 6.4.23.46.4.23.7 pontok szerint jóváhagyott valamely mintának felel meg, a küldeménydarab külső oldalán jól olvashatóan és tartósan a következő információkat kell feltüntetni:

a)      az erre a mintára az illetékes hatóság által kiadott azonosító jelet;

b)      a sorozatszámot, amely lehetővé teszi minden egyes, a mintának megfelelő csomagolás egyértelmű azonosítását;

c)      B(U), B(M) vagy C típusú küldeménydarab-minta esetén a „B(U) TÍPUS”, „B(M) TÍPUS”, ill. „C TÍPUS” feliratot.

5.2.1.7.6          Minden B(U), B(M) vagy C típusú mintának megfelelő küldeménydarabot el kell látni a legkülső tűz- és vízálló tartály külső oldalán beütéssel, domborítással vagy más eljárással tűz- és vízálló módon felvitt következő sugárveszély szimbólummal:

Sugárveszély szimbólum
X sugarú belső körre vonatkozó arányokkal.
Az X megengedett legkisebb mérete 4 mm.

El kell távolítani vagy le kell takarni a küldeménydarabon található, a küldeménydarab-mintának az 5.2.1.7.4 pont a) és b) alpontja és az 5.2.1.7.5 pont c) alpontja szerint elhelyezett olyan jelölést, amely nem vonatkozik a szállított áru UN száma és helyes szállítási megnevezése alapján a küldeményre.

5.2.1.7.7          Ha az LSA-I anyag vagy SCO-I tárgy tartályban, ill. burkolóanyagban van és a 4.1.9.2.4 pont szerint kizárólagos használat mellett szállítják, a tartály, ill. a burkolóanyag külső felületére felírható a „RADIOACTIVE LSA-I”, illetve a „RADIOACTIVE SCO-I” felirat.

5.2.1.7.8          Az illetékes hatóság gyártási minta engedélyéhez, ill. szállítási engedélyéhez kötött külde­ménydarabok bármely nemzetközi szállítása esetén, ha a szállításban érintett országokban különböző engedélytípusok szükségesek, a jelölést a gyártási minta származási országában kiadott engedélynek megfelelően kell végrehajtani.

5.2.1.8             A környezetre veszélyes anyagok különleges jelölése

5.2.1.8.1          Azokon a küldeménydarabokon, amelyek a 2.2.9.1.10 pont kritériumai szerint környezetre veszélyes anyagot tartalmaznak, tartósan fel kell tüntetni az 5.2.1.8.3 pont szerinti, „környe­zetre veszélyes anyag” jelölést, kivéve az önálló csomagolóeszközöket, ill. a kombinált cso­magolásokat, ha az önálló csomagolóeszköz, ill. a kombinált csomagolás bármely belső csomagolóeszköze

     legfeljebb 5 liter folyékony anyagot; vagy

     legfeljebb 5 kg szilárd anyagot

tartalmaz.

5.2.1.8.2          A „környezetre veszélyes anyag” jelölést az 5.2.1.1 bekezdésben előírt jelölés közelében kell elhelyezni. Az 5.2.1.2 és az 5.2.1.4 bekezdés előírásait is be kell tartani.

 

5.2.1.8.3          A „környezetre veszélyes anyag” jelölésnek az 5.2.1.8.3 ábra szerintinek kell lennie.

                                                                         5.2.1.8.3 ábra

                                              

„környezetre veszélyes anyag” jelölés

                        A jelölés csúcsára állított négyzet (rombusz) alakú. A jelkép (hal és fa): fekete; fehér vagy más, kellően elütő színű alapon. A jelölésnek legalább 100 x 100 mm nagyságúnak, a négyzetet képező vonal vastagságának legalább 2 mm-nek kell lennie. Ha a küldeménydarab mérete úgy kívánja, a méretek és a vonalvastagság csökkenthetők, feltéve, hogy a jelölés jól látható marad. Ahol a méretek nincsenek pontosan meghatározva, az egyes elemek arányának az ábrázolttal közel azonosnak kell lennie.

Megjegyzés:   Ezen kívül a „környezetre veszélyes anyag” jelölés küldeménydarabon való el­helyezésére az 5.2.2 szakasz bárcázásra vonatkozó előírásait is alkalmazni kell.

5.2.1.9             Lítium akkumulátorok jelölése

5.2.1.9.1          A 3.3 fejezet 188 különleges előírásának megfelelő lítium cellákat és akkumulátorokat tartalmazó küldeménydarabokat az 5.2.1.9.2 ábra szerinti jelöléssel kell ellátni.

5.2.1.9.2          A jelölésen fel kell tüntetni az UN számot, amely elé az „UN” betűket kell írni, pl. „UN 3090” a fémlítium cellákra, ill. akkumulátorokra és „UN 3480” a lítiumion cellákra, ill. akkumulátorokra. Ha a lítium cellák, ill. akkumulátorok készülékben vannak, vagy azzal egybe vannak csomagolva, az „UN” betűk után – az esettől függően – az „UN 3091”, ill. az „UN 3481” számot kell feltüntetni. Ha egy küldeménydarab különböző UN számokhoz sorolt lítium cellákat vagy akkumulátorokat tartalmaz, mindegyik UN számot – egy vagy több jelölésen – fel kell tüntetni.


                                                                                5.2.1.9.2 ábra

                                                   

Lítium akkumulátor jelölés

                        *          Az UN szám helye

                        **         Telefonszám helye, amelyen kiegészítő információ érhető el.

                        A jelölés téglalap vagy négyzet alakú, a szélén vonalkázással. A jelölés szélessége legalább 100 mm, magassága legalább 100 mm, a vonalkázás legalább 5 mm széles. A jelkép (akkumulátorok csoportja, az egyik sérült és lángol, alatta a lítium, ill. lítiumion cellák és akkumulátorok UN száma) fekete színű fehér vagy más, kellően elütő színű alapon. A vonalkázás vörös színű. Ha a küldeménydarab mérete úgy kívánja, a méretek csökkenthetők, a szélesség 100 mm-ig, a magasság 70 mm-ig. Ahol a méretek nincsenek pontosan meghatá­rozva, az egyes elemek arányának az ábrázolttal közel azonosnak kell lennie.

5.2.1.10           Az álló helyzetet jelző nyilak

5.2.1.10.1        Az 5.2.1.10.2 pontban említett esetek kivételével

     azokat a kombinált csomagolásokat, amelyekben a belső csomagolásban folyékony anyag van;

     a szellőző szerkezettel ellátott önálló csomagolóeszközöket;

     a mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállítására szolgáló mélyhűtő tartályokat; és

     a folyékony veszélyes árut tartalmazó gépeket és berendezéseket, melyeknél szükséges biztosítani, hogy a folyékony veszélyes áru meghatározott helyzetben maradjon (lásd a 3.3 fejezet 301 különleges előírását)

a következő ábrához hasonló vagy az ISO 780:1997 szabványban szereplő leírásnak meg­felelő, a küldeménydarab álló helyzetét jelző nyilakkal jól látható módon meg kell jelölni. Az álló helyzetet jelző nyilakat a küldeménydarab két, egymással szemben lévő függőleges oldalára kell feltenni úgy, hogy a nyilak függőlegesen a helyes irányba mutassanak. A jelölésnek négyszögletes alakúnak és a küldeménydarab méretéhez képest jól látható nagyságúnak kell lennie. A nyilak körüli négyszögletes keret feltüntetése tetszőleges.

    


                                        5.2.1.10.1.1 ábra                                                  5.2.1.10.1.2 ábra

vagy

                                                                        

                  Két, felfelé mutató fekete vagy vörös nyíl fehér vagy más, kellően elütő színű alapon.

               A négyszögletes keret feltüntetése tetszőleges.

             Az egyes elemek arányának az ábrázolttal közel azonosnak kell lennie.

5.2.1.10.2        Az álló helyzetet jelző nyilakat nem szükséges feltenni

a)      a nyomástartó tartályokat – kivéve a mélyhűtő tartályokat – tartalmazó külső csoma­golásokra;

b)      azokra a külső csomagolásokra, amelyekben legfeljebb 120 ml-es belső csomago-lás(ok)ban van a veszélyes áru, és a belső és a külső csomagolóeszköz között a teljes folyékony anyag mennyiség felszívására elegendő felszívóképes anyag van;

c)      azokra a külső csomagolásokra, amelyekben a 6.2 osztályba tartozó fertőző anyag van legfeljebb 50 ml-es elsődleges tartály(ok)ban;

d)      a 7 osztályba tartozó radioaktív anyagot tartalmazó IP-2, IP-3, A, B(U), B(M) és C típusú küldeménydarabokra;

e)      azokra a külső csomagolásokra, amelyekben olyan tárgyak vannak, amelyek bármely irányban elhelyezve szivárgásmentesek (pl. alkoholos vagy higanyos hőmérő, aeroszol stb.); és

f)       azokra a külső csomagolásokra, amelyekben a veszélyes áru egyenként legfeljebb 500 ml tartalmú, légmentesen lezárt belső csomagolóeszközökben van.

5.2.1.10.3        Az e bekezdés szerint megjelölt küldeménydarabokon nyilak csak a küldeménydarab hely­zetének jelzése céljából alkalmazhatók.

5.2.2                A küldeménydarabok bárcázása

5.2.2.1             Bárcázási előírások

5.2.2.1.1          A 3.2 fejezet „A” táblázatában felsorolt minden anyagnál vagy tárgynál az 5 oszlopban megadott bárcá(ka)t kell elhelyezni, kivéve, ha a 6 oszlopban valamely különleges előírás másként rendelkezik.

5.2.2.1.2          Az előírt mintáknak pontosan megfelelő, letörölhetetlen veszélyességi jelölések is alkal­mazhatók a veszélyességi bárcák helyett.

5.2.2.1.3 –
5.2.2.1.5
          (fenntartva)


5.2.2.1.6          Az 5.2.2.2.1.2 pontban előírtak kivételével minden bárcát

a)      a küldeménydarab egyazon felületére kell elhelyezni, ha ezt a küldeménydarab méretei lehetővé teszik; az 1 és a 7 osztály anyagait tartalmazó küldeménydaraboknál a helyes szállítási megnevezés közelében;

b)      úgy kell a küldeménydarabra elhelyezni, hogy sem a csomagolás valamely része, vagy tartozéka, sem másik bárca vagy jelölés ne takarja vagy ne fedje el;

c)      egymás mellé kell elhelyezni, ha egynél több bárca van előírva.

Ha a küldeménydarab alakja szabálytalan vagy a küldeménydarab túl kicsi ahhoz, hogy a bárca megfelelően elhelyezhető legyen, a bárca egy biztonságosan rögzített függőcímkére is ragasztható, vagy más alkalmas módon a küldeménydarabhoz erősíthető.

5.2.2.1.7          A 450 liternél nagyobb űrtartalmú IBC-ket és a nagycsomagolásokat két, egymással szem­ben levő oldalukon kell bárcával ellátni.

5.2.2.1.8          (fenntartva)

5.2.2.1.9          Különleges előírások az önreaktív anyagok és a szerves peroxidok bárcázására

a)      Mivel a 4.1 számú bárca arra is utal, hogy a termék gyúlékony lehet, ezért 3 számú bárca nem szükséges. A B típusú önreaktív anyagok esetében kiegészítésképpen 1 számú bárcát is el kell helyezni, kivéve, ha az illetékes hatóság engedélyezte ezen bárca elhagyását kifejezetten az alkalmazott csomagolásra, mivel a vizsgálatok eredményei bizonyították, hogy az önreaktív anyag ebben a csomagolásban nem robbanásveszé­lyes;

b)      Mivel az 5.2 számú bárca arra is utal, hogy a termék gyúlékony lehet, ezért 3 számú bárca nem szükséges. Kiegészítésképpen a következő bárcákat kell elhelyezni:

i)     a B típusú szerves peroxidok esetében kiegészítésképpen 1 számú bárcát is el kell helyezni, kivéve, ha az illetékes hatóság engedélyezte ezen bárca elhagyását kifejezetten az alkalmazott csomagolásra, mivel a vizsgálatok eredményei bizo­nyították, hogy a szerves peroxid ebben a csomagolásban nem robbanásveszélyes;

ii)     8 számú veszélyességi bárcát, ha a szerves peroxid a 8 osztály I vagy II csoma­golási csoportja kritériumainak megfelel.

A név szerint említett önreaktív anyagokhoz és szerves peroxidokhoz az elhelyezendő bárcákat a 2.2.41.4 illetve a 2.2.52.4 bekezdés felsorolása tartalmazza.

5.2.2.1.10        Különleges előírások a fertőző anyagokat tartalmazó küldeménydarabok bárcázására

A fertőző anyagokat tartalmazó küldeménydarabokon a 6.2 számú bárcán kívül mindazon veszélyességi bárcákat el kell helyezni, amelyek a tartalom tulajdonságai miatt szükségesek.

5.2.2.1.11        Különleges előírások a radioaktív anyagok bárcázására

5.2.2.1.11.1     Kivéve, ha az 5.3.1.1.3 pontban előírtak szerint felnagyított bárcákat alkalmaznak, minden radioaktív anyagot tartalmazó küldeménydarabra, konténerre és egyesítőcsomagolásra a kategóriájának megfelelően a 7A, 7B vagy 7C számú bárcát kell elhelyezni. A bárcákat a küldeménydarab és az egyesítőcsomagolás külsejére, két, egymással szemben levő oldalra, ill. a konténer és a tartány külsejére, mind a négy oldalra kell elhelyezni. Ezenkívül minden hasadóanyagot tartalmazó küldeménydarabra, egyesítőcsomagolásra és konténerre, kivéve a 2.2.7.2.3.5 pont szerinti mentesített hasadóanyagokat tartalmazókat, a 7E számú bárcákat is el kell helyezni; ezeket a bárcákat közvetlenül az alkalmazandó 7A, 7B vagy 7C számú bárca mellé kell helyezni. A bárcák nem takarhatják az 5.2.1 szakaszban meghatározott jelöléseket. Azokat a bárcákat, amelyek nem felelnek meg a tartalomnak, el kell távolítani vagy le kell takarni.

5.2.2.1.11.2     Az alkalmazandó 7A, 7B és 7C számú minta szerinti bárcákon a következő információkat kell feltüntetni:

a)      Tartalom:

i)     Az LSA-I anyagokat kivéve a radionuklidok nevét a 2.2.7.2.2.1 pont táblázata szerint, az ott található jellel. A radionuklid keverékekre a sugárzás szempont­jából meghatározó nuklidokat kell megnevezni, amennyire a rovatban rendel­kezésre álló hely ezt megengedi. Az LSA- vagy SCO-csoportot a radionuklid neve után kell írni. Ehhez az „LSA-II”, „LSA-III”, „SCO-I” és „SCO-II” kifejezéseket kell használni.

ii)     LSA-I anyagokhoz elegendő az „LSA-I” megjelölés, a radionuklid nevét nem kötelező feltüntetni.

b)      Aktivitás:

A radioaktív tartalom szállítás alatti legnagyobb aktivitását becquerelben (Bq) kell megadni a hozzátartozó SI-prefixum jelével együtt (lásd az 1.2.2.1 bekezdést). Hasadó­anyagoknál az aktivitás helyett a hasadó nuklidok összes tömege is megadható gramm­ban (g) vagy annak többszörösében.

c)      Egyesítőcsomagolásoknál és konténereknél a „tartalom”-ra és az „aktivitás”-ra vonat­kozó beírás a bárcákon az előző a) és b) pont alatt előírt adatoknak megfelelően tör­ténjen, az egyesítőcsomagolások vagy konténerek teljes tartalmára vonatkoztatva. Ez nem vonatkozik azon egyesítőcsomagolások vagy konténerek bárcáira, amelyek különböző radionuklidokat tartalmazó küldeménydarabokat tartalmaznak együvé rakva; ilyen esetekben a „Lásd a fuvarokmányt” beírást lehet alkalmazni.

d)      Szállítási mutatószám:

Az 5.1.5.3.1 és az 5.1.5.3.2 pont alapján meghatározott számot (kivéve az I-FEHÉR kategória esetén).

5.2.2.1.11.3     Minden 7E számú bárcán fel kell tüntetni a kritikussági biztonsági mutatószámot (CSI-t), amint az az illetékes hatóság által kiadott, azon országok engedély okiratában szerepel, amelybe vagy amelyen keresztül a küldeményt szállítják, vagy amint azt a 6.4.11.2 vagy 6.4.11.3 bekezdés szerint meghatározták.

5.2.2.1.11.4     Egyesítőcsomagolások és konténerek esetén a 7E számú bárcán a bennük lévő összes külde­ménydarab kritikussági biztonsági mutatószámának összegét kell feltüntetni.

5.2.2.1.11.5     Az illetékes hatóság gyártási minta engedélyéhez, ill. szállítási engedélyéhez kötött külde­ménydarabok bármely nemzetközi szállítása esetén, ha a szállításban érintett országokban különböző engedélytípusok szükségesek, a bárcákat a gyártási minta származási országában kiadott engedélynek megfelelően kell elhelyezni.

5.2.2.1.12        Különleges előírások az UN 3537, 3538, 3539, 3540, 3541, 3542, 3543, 3544, 3545, 3546, 3547 és 3548 tétel alatt szállított, veszélyes árut tartalmazó tárgyak bárcázására

5.2.2.1.12.1     Az ilyen tárgyakat tartalmazó küldeménydarabokat és a csomagolás nélkül szállított tárgyakat az 5.2.2.1 bekezdés szerint, a 2.1.5 szakasznak megfelelően meghatározott veszélyekre vonatkozóan kell bárcákkal ellátni, azzal a kivétellel, hogy ha a tárgy lítium akkumulátort is tartalmaz, akkor a lítium akkumulátor jelölés, ill. a 9A számú bárca nem szükséges.

5.2.2.1.12.2     Ha szükséges biztosítani, hogy a folyékony veszélyes árut tartalmazó tárgy meghatározott helyzetben maradjon, a küldeménydarabon, ill. a csomagolás nélküli tárgyon jól láthatóan el kell helyezni az 5.2.1.10 bekezdés szerinti álló helyzetet jelző nyilakat, ha lehetséges legalább két szemben lévő, függőleges oldalára, úgy, hogy a nyilak hegye a helyes irányba, felfelé mutasson.

5.2.2.2             Előírások a bárcákra

5.2.2.2.1          A bárcáknak a szín, a jelkép és a forma tekintetében az 5.2.2.2.2 pontban látható bárcákkal kell megegyezniük és a következő előírásoknak kell megfelelniük. Elfogadhatók azonban a többi közlekedési alágazatra előírt hasonló bárcák is, amelyeken csak olyan, apró eltérések vannak, amelyek a bárca nyilvánvaló jelentését nem befolyásolják.

Megjegyzés:   Az 5.2.2.2.2 pontban – ahol indokolt – a bárcák az 5.2.2.2.1.1 pontban előírtak szerint szaggatott külső határvonallal vannak ábrázolva. Ez nem szükséges akkor, ha a bárca elütő színű háttéren van.

5.2.2.2.1.1       A bárcákat az 5.2.2.2.1.1 ábra szerint kell kialakítani.

                                                                   5.2.2.2.1.1 ábra

                                           

                                                            Osztály, alosztály bárca

                 *      Az alsó sarokban az osztály számát kell feltüntetni, a 4.1, a 4.2 és a 4.3 osztálynál a „4” számjegyet, a 6.1 és a 6.2 osztálynál a „6” számjegyet.

                 **    Az alsó részben a kötelező vagy tetszőleges szöveget, számokat, jelképet vagy betűket kell, ill. lehet feltüntetni.

                 ***   A felső részben az osztály jelképét, az 1.4, 1.5 és 1.6 alosztálynál az alosztály számát, a 7E bárcánál a „FISSILE” szöveget kell feltüntetni.

5.2.2.2.1.1.1    A bárcákat elütő színű háttérre kell feltenni vagy pedig a külső szélét szaggatott vagy foly­tonos határvonallal kell jelölni.

5.2.2.2.1.1.2    A bárcák csúcsára állított négyzet (rombusz) alakúak. Méretük legalább 100 mm x 100 mm. A négyzet szélén belül vonal fut körbe, amely a bárca szélével párhuzamos, külső szélének távolsága a bárca szélétől hozzávetőleg 5 mm. A belső vonal a bárca felső felén a jelképpel azonos színű, az alsó felén az alsó sarokban feltüntetett osztály vagy alosztály számmal azonos színű. Ahol a méretek nincsenek pontosan meghatározva, az egyes elemek arányának az ábrázolttal közel azonosnak kell lennie.

5.2.2.2.1.1.3    Ha a küldeménydarab mérete úgy kívánja, a bárcák méretei arányosan csökkenthetők, feltéve, hogy a jelkép és a bárca egyéb elemei jól láthatók maradnak. A gázpalackoknál használt bárcák méreteire az 5.2.2.2.1.2 pont előírásait kell betartani.

5.2.2.2.1.2       A 2 osztály gázait tartalmazó palackokhoz alakjuk, helyzetük és a szállításnál szükséges rögzítés módja miatt az e szakaszban előírtak szerinti bárcák, ill. az esetleg szükséges „kör­nyezetre veszélyes anyag” jelölés az ISO 7225:2005 (Gázpalackok - Figyelmeztető bárcák) szabvány szerinti, csökkentett méretben is használhatók, hogy a gázpalackok nem hengeres részére (vállrészére) elhelyezhetők legyenek.

Megjegyzés:   Ha a palack átmérője olyan kicsi, hogy nem lehet a csökkentett méretű bárcákat a palack nem hengeres felső részére (vállrészére) elhelyezni, a hengeres részre is helyezhetők.

Az 5.2.2.1.6 pont előírásaitól eltérően a bárcák és a „környezetre veszélyes anyag” jelölés (lásd az 5.2.1.8.3 pontot) az ISO 7225:2005 szabvány szerinti mértékben fedhetik egymást. A főveszélyre utaló bárcának és az összes bárcán levő számnak mindig, teljes mértékben láthatónak, ill. a jelképeknek felismerhetőnek kell lenniük.

A 2 osztály gázaihoz használt, üres, tisztítatlan nyomástartó tartályok újratöltés, vizsgálat, az érvényes előírásoknak megfelelő, új bárcával való ellátás vagy a nyomástartó tartály ártalmatlanítása céljából úgy is szállíthatók, ha elavult vagy sérült bárcákkal vannak jelölve.

5.2.2.2.1.3       Az 1 osztály 1.4, 1.5 és 1.6 alosztályának bárcája kivételével a bárcák felső felén a jelkép, az alsó felén a következők vannak feltüntetve:

a)      az 1, a 2, a 3, az 5.1, az 5.2, a 7, a 8 és a 9 osztály bárcáinál az osztály száma;

b)      a 4.1, a 4.2 és a 4.3 osztály bárcáinál a „4” számjegy;

c)      a 6.1 és a 6.2 osztály bárcáinál a „6” számjegy.

                        A 9A számú bárcán azonban csak a jelkép – a felső felén a hét függőleges csík, az alsó felén az akkumulátorok csoportja –, valamint az osztály száma lehet.

                        A 9A számú bárca kivételével a bárcákon az 5.2.2.2.1.5 pont szerint szöveg is feltüntethető, pl. az UN szám, vagy a veszély jellegét leíró szavak (pl. „gyúlékony”), feltéve, hogy a szöveg nem takarja el, ill. nem zavarja a bárcára előírt egyéb elemeket.

5.2.2.2.1.4       Ezen kívül az 1 osztály bárcáinak – az 1.4, 1.5 és 1.6 alosztály kivételével – az alsó felén az anyagra vagy tárgyra vonatkozó alosztály száma és összeférhetőségi csoport betűje van az osztály száma fölött. Az 1.4, 1.5 és 1.6 alosztály bárcáinak felső felén az alosztály száma, az alsó felén az osztály száma és az összeférhetőségi csoport betűje van.

5.2.2.2.1.5       A bárcákon – a 7 osztály anyagaira utaló bárcák kivételével – a jelkép alatti üres részen az osztály számán kívüli egyéb szöveg is feltüntethető, de csak ha a veszély természetére vagy kezelési óvóintézkedésre utal.

5.2.2.2.1.6       A jelképeknek, szövegeknek és számoknak jól olvashatónak és tartósnak és minden bárcán fekete színűnek kell lenniük, kivéve:

a)      a 8 osztály bárcáját, ahol a szöveget (ha van) és az osztály számát fehérrel kell felírni;

b)      a teljesen zöld, vörös vagy kék hátterű bárcákat, ahol fehér színűek is lehetnek;

c)      az 5.2 osztály bárcáját, ahol a jelkép fehér is lehet; és

d)      a cseppfolyósított szénhidrogén-gázokat tartalmazó palackokon és gázpatronokon elhelyezett 2.1 számú bárcát, ahol megegyezhet a tartály színével, ha az kellően elüt a bárca hátterétől.

5.2.2.2.1.7       A bárcák felismerhetősége az időjárás hatására lényegesen nem csökkenhet.


                        5.2.2.2             Bárca minták

Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

1 osztály veszélye: Robbanóanyagok és –tárgyak

1

1.1, 1.2 és 1.3 alosztály

Felrobbanó bomba:
fekete

Narancssárga

1
(fekete)

** Az alosztály számának helye – üresen kell hagyni, ha a robbanásveszély járulékos veszély
* Az összeférhetőségi csoport helye – üresen kell hagyni, ha a robbanás­veszély járulékos veszély

1.4

1.4 alosztály

1.4: fekete
a számjegyek kb. 30 mm magasak és kb. 5 mm vastagságúak
(100 x 100 mm-es bárcánál)

Narancssárga

1
(fekete)

* Az összeférhetőségi csoport helye

1.5

1.5 alosztály

1.5: fekete
a számjegyek kb. 30 mm magasak és kb. 5 mm vastagságúak
(100 x 100 mm-es bárcánál)

Narancssárga

1
(fekete)

* Az összeférhetőségi csoport helye

1.6

1.6 alosztály

1.6: fekete
a számjegyek kb. 30 mm magasak és kb. 5 mm vastagságúak
(100 x 100 mm-es bárcánál)

Narancssárga

1
(fekete)

* Az összeférhetőségi csoport helye


Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

2 osztály veszélye: Gázok

2.1

gyúlékony gázok

láng:
fekete vagy fehér
(kivéve, ha az 5.2.2.2.1.6 d) pont szerinti)

vörös

2
(fekete vagy fehér)
(kivéve, ha az 5.2.2.2.1.6 d) pont szerinti)

_

2.2

nem gyúlékony,
nem mérgező gázok

gázpalack:
fekete vagy fehér

zöld

2
(fekete vagy fehér)

_

2.3

mérgező gázok

halálfej:
fekete vagy fehér

fehér

2
(fekete)

_

3 osztály veszélye: Gyúlékony folyékony anyagok

3

_

láng:
fekete vagy fehér

vörös

3
(fekete vagy fehér)

_


Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

4.1 osztály veszélye: Gyúlékony szilárd anyagok, önreaktív anyagok, polimerizálódó anyagok és szilárd, érzéketlenített robbanóanyagok

4.1

_

láng:
fekete

fehér
 hét függőleges vörös csíkkal

4
(fekete)

_

4.2 osztály veszélye: Öngyulladásra hajlamos anyagok

4.2

_

láng:
fekete

felső fél fehér,
 alsó fél vörös

4
(fekete)

                     

_

4.3 osztály veszélye: Vízzel érintkezve gyúlékony gázokat fejlesztő anyagok

4.3

_

láng:
fekete vagy fehér

kék

4
(fekete vagy fehér)

_


Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

5.1 osztály veszélye: Gyújtó hatású (oxidáló) anyagok

5.1

_

kör feletti láng:
fekete

sárga

5.1
(fekete)

      

_

5.2 osztály veszélye: Szerves peroxidok

5.2

_

láng:
fekete vagy fehér

felső fél vörös, alsó fél sárga

5.2
(fekete)

 

 

_

6.1 osztály veszélye: Mérgező anyagok

6.1

_

halálfej:
fekete

fehér

6
(fekete)

       

_


 

Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

6.2 osztály veszélye: Fertőző anyagok

6.2

_

kör, amelyen három félhold van:
fekete

fehér

6
(fekete)

       

A bárca alsó felén fekete betűkkel feltüntethető a
 „FERTŐZŐ ANYAG” és a „Sérülés vagy szabaddá válás esetén azonnal értesíteni kell az egészségügyi hatóságokat” felirat

7 osztály veszélye: Radioaktív anyagok

7A

I – FEHÉR kategória

stilizált lóhere:
fekete

fehér

7
(fekete)

Kötelező szöveg a bárca
alsó felén: fekete
‘RADIOACTIVE’,
‘CONTENTS .....’,
‘ACTIVITY ....’;
a ‘RADIOACTIVE’ szó után
egy függőleges vörös csík

7B

II – SÁRGA kategória

stilizált lóhere:
fekete

felső fél sárga, fehér szegéllyel, alsó fél fehér

7
(fekete)

Kötelező szöveg a bárca alsó felén: fekete
‘RADIOACTIVE’,
‘CONTENTS .....’,
‘ACTIVITY ....’.
Fekete keretben:
‘TRANSPORT INDEX’;
a ‘RADIOACTIVE’ szó után
két függőleges vörös csík

 

 

 

 

 

 

Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

7 osztály veszélye: Radioaktív anyagok (folyt.)

7C

III – SÁRGA kategória

stilizált lóhere:
fekete

felső fél sárga, fehér szegéllyel, alsó fél fehér

7
(fekete)

Kötelező szöveg a bárca alsó felén: fekete
‘RADIOACTIVE’,
‘CONTENTS .....’,
‘ACTIVITY ....’.
Fekete keretben:
‘TRANSPORT INDEX’;
a ‘RADIOACTIVE’ szó után
három függőleges vörös csík

7E

hasadóanyag

_

fehér

7
(fekete)

Kötelező szöveg: fekete - a bárca felső felén: ‘FISSILE’,
a bárca alsó felén fekete keretben: ‘CRITICALITY SAFETY INDEX’


 

Bárca minta száma

Alosztály vagy kategória

A jelkép és a színe

Háttér

Számjegy az alsó sarokban

(és a számjegy színe)

A bárca mintája

Megjegyzés

8 osztály veszélye: Maró anyagok

8

_

két üveg kémcsőből csepegő, egy kezet és egy fémdarabot megtámadó folyadék:
fekete;

felső fél fehér,
alsó fél fekete, fehér szegéllyel

8
(fehér)

 

9 osztály veszélye: Különféle veszélyes anyagok és tárgyak, beleértve a környezetre veszélyes anyagokat

9

_

hét függőleges csík a felső részen:
fekete

fehér

9 aláhúzva:
(fekete)

 

9A

_

hét függőleges csík a felső részen: fekete
az alsó részen akkumulátorok csoportja, az egyik törött és lángol: fekete

fehér

9 aláhúzva:
(fekete)

 

 


 

 

* Magyarországon kihirdette a 25/1989. (III. 17.) MT rendelet.