5. RÉSZ

FELADÁSI ELJÁRÁSOK

5.1 FEJEZET

ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK

5.1.1                Alkalmazási terület és általános előírások

Ez a fejezet a veszélyes áru küldemények jelölésére, bárcázására és okmányolására, valamint ahol szükséges, a küldemény engedélyezésére és az előzetes értesítésre vonatkozik.

5.1.2                Az egyesítőcsomagolások használata

5.1.2.1             a)     Amennyiben az egyesítőcsomagolásban levő minden veszélyes árufajta 5.2 fejezetben előírt jelölése és bárcája (kivéve az 5.2.1.3 – 5.2.1.6, az 5.2.1.7.2 – 5.2.1.7.8, és az 5.2.1.10 bekezdés szerintieket) kívülről nem látható, az egyesítőcsomagolást meg kell jelölni:

i)     az „EGYESÍTŐCSOMAGOLÁS” felirattal. Az „EGYESÍTŐCSOMAGOLÁS” felirat betűinek legalább 12 mm magasnak kell lenniük. A feliratot a kiindulási ország valamelyik hivatalos nyelvén kell feltüntetni, és ezenkívül, ha ez a nyelv nem az angol, a francia vagy a német, akkor angol, francia vagy német nyelven is fel kell tüntetni, kivéve, ha a szállításban érintett országok közötti megálla­podások mást írnak elő.

ii)     az egyesítőcsomagolásban lévő minden veszélyes áru UN számával és az egyéb jelölésekkel és bárcákkal, ahogy azt az 5.2 fejezet a küldeménydarabokra előírja (kivéve az 5.2.1.3 – 5.2.1.6, az 5.2.1.7.2 – 5.2.1.7.8, és az 5.2.1.10 bekezdés szerintieket). Minden előírt bárcát és jelölést csak egyszer kell feltüntetni, ill. elhelyezni.

         A radioaktív anyagot tartalmazó egyesítőcsomagolást az 5.2.2.1.11 pont szerint kell bárcával ellátni.

b)      Az egyesítőcsomagolások két, egymással szemben levő oldalára az 5.2.1.10 bekez­désben ábrázolt, álló helyzetet jelző nyilakat kell elhelyezni, ha az egyesítőcsoma­golásban olyan küldeménydarabok vannak, amelyeket az 5.2.1.10.1 pont szerint e jelöléssel el kell ellátni, kivéve, ha a jelölés kívülről látható.

5.1.2.2             Minden veszélyes árut tartalmazó küldeménydarabnak, amely az egyesítőcsomagolásban van, meg kell felelnie az ADR összes vonatkozó előírásának. Az egyes csomagolások funk­cióját az egyesítőcsomagolás nem befolyásolhatja.

5.1.2.3             Az olyan küldeménydarabot, amelyen az 5.2.1.10 bekezdés szerinti, álló helyzetet jelző nyilak vannak, a jelölésnek megfelelő helyzetben kell egyesítőcsomagolásba, ill. nagycso­magolásba helyezni.

5.1.2.4             Az együvé rakási tilalmak az egyesítőcsomagolásokra is vonatkoznak.

5.1.3                Üres, tisztítatlan, csomagolóeszközök (beleértve az IBC-ket és a nagycsomagolásokat), tartányok, MEMU-k, ömlesztett szállításra használt járművek és konténerek

5.1.3.1             Az üres, tisztítatlan csomagolóeszközöket (beleértve az IBC-ket és a nagycsomagolásokat), tartányokat (beleértve a tartányjárműveket, battériás járműveket, leszerelhető tartányokat, mobil tartányokat, tankkonténereket, MEG-konténereket és MEMU-kat), az ömlesztett áru szállításhoz használt járműveket és konténereket, amelyek a 7 osztály kivételével a többi osztály veszélyes áruit tartalmazták, ugyanúgy kell jelölni és bárcázni, mint töltött álla­potban.

Megjegyzés:   Az okmányokra lásd az 5.4 fejezetet.

5.1.3.2             A radioaktív anyagok szállítására használt konténereket, tartányokat, IBC-ket, valamint egyéb csomagolóeszközöket és egyesítőcsomagolásokat nem szabad más áruk tárolására vagy szállítására használni, kivéve, ha annyira vannak sugázásmentesítve, hogy a sugárzási szint béta-, gamma-sugárzók és csekély toxicitású alfa-sugárzók esetén legfeljebb 0,4 Bq/cm2, ill. minden más alfa-sugárzó esetén legfeljebb 0,04 Bq/cm2.

5.1.4                Egybecsomagolás

Amennyiben két vagy több veszélyes árut ugyanazon külső csomagolásba egybecsoma­golnak, a küldeménydarabot el kell látni minden egyes árura a megfelelő jelöléssel és veszé­lyességi bárcákkal. Ha a különböző árukra ugyanolyan veszélyességi bárca szükséges, akkor abból csak egyet kell elhelyezni.

5.1.5                Általános előírások a 7 osztályra

5.1.5.1             Szállítási engedély és értesítés

5.1.5.1.1          Általános előírás

A 6.4 fejezetben leírt küldeménydarab-minta engedélyen kívül meghatározott körülmények között többoldalú szállítási engedélyre is szükség van (lásd az 5.1.5.1.2 és 5.1.5.1.3 pontot), ill. az illetékes hatóságok szállításról való értesítése is szükséges lehet (lásd az 5.1.5.1.4 pontot).

5.1.5.1.2          Szállítási engedély

Többoldalú engedély szükséges:

a)      a 6.4.7.5 bekezdés előírásainak nem megfelelő vagy ellenőrzött időszakos szellőz­tetésre kialakított B(M) típusú küldeménydarabok szállításához;

b)      az olyan B(M) típusú küldeménydarabok szállításához, amelyek radioaktív tartalmának aktivitása nagyobb, mint a 3000A1, ill. a 3000A2 és az 1000 TBq közül a kisebb érték;

c)      olyan küldeménydarabok szállításához, amelyek hasadóanyagot tartalmaznak, ha az egyes küldeménydarabok kritikussági biztonsági mutatószámának összege egy jármű­vön vagy egy konténerben meghaladja az 50-et; és

d)      (fenntartva)

e)      az SCO-III tárgyak szállításához;

azzal a kivétellel, hogy az illetékes hatóság engedélyezheti a szállítást saját országának területén keresztül vagy területére szállítási engedély nélkül is a minta általa kiadott engedélyében (lásd az 5.1.5.2.1 pontot) szereplő különleges előírással.

5.1.5.1.3          Szállítási engedély külön megegyezés alapján

Az illetékes hatóság jóváhagyhat olyan előírásokat, amelyek szerint az ADR vonatkozó követelményeinek nem mindenben megfelelő küldeményt külön megegyezéssel szállíthatnak (lásd az 1.7.4 szakaszt).

5.1.5.1.4          Értesítések

Az illetékes hatóságokat a következő esetekben kell értesíteni:

a)      Az olyan küldeménydarab első szállítása előtt, amelyhez az illetékes hatóság engedélye szükséges, a feladónak biztosítani kell, hogy a küldeménydarab gyártási típusához szükséges minden vonatkozó engedélyezési okirat egy példánya a szállítás kiindulási országa és mindazon országok illetékes hatóságai számára rendelkezésre álljon, amelyeken keresztül vagy amelybe a küldeményt szállítják. A feladónak nem szükséges ezen illetékes hatóságok elismerésére várakozni, és az illetékes hatóságok sem kötelesek az engedélyezési okiratok átvételét elismerni.

b)      Minden

i)     C típusú küldeménydarab szállításánál olyan radioaktív anyag tartalommal, amelynek aktivitása a 3000A1, ill. a 3000A2 és az 1000 TBq értékek közül a kiseb­biknél nagyobb;

ii)     B(U) típusú küldeménydarab szállításánál olyan radioaktív anyag tartalommal, amelynek aktivitása a 3000A1, ill. a 3000A2 és az 1000 TBq értékek közül a kisebbiknél nagyobb;

iii)    B(M) típusú küldeménydarab szállításánál;

iv)    külön megegyezés alapján végzett szállításnál;

a feladónak a szállítás kiindulási országa és mindazon országok illetékes hatóságait értesíteni kell, amelyeken keresztül vagy amelybe a küldeményt szállítják. Ennek az értesítésnek a szállítást megelőzően minden illetékes hatóság birtokában kell lenni, lehetőleg legalább hét nappal a szállítás megkezdése előtt.

c)      A feladónak nem kell külön értesítést feladni, ha a szükséges információkat a szállítási engedély iránti kérelem tartalmazza (lásd a 6.4.23.2 bekezdést).

d)      A feladási értesítésnek a következőket kell tartalmaznia:

i)     elegendő adatot, amely lehetővé teszi a küldeménydarab vagy küldeménydarabok azonosítását, beleértve minden vonatkozó engedélyezési okirat számot és azonosító jelzést;

ii)     a feladási időpontra, a várható megérkezési időpontra és a tervezett szállítási út­vonalra vonatkozó adatokat;

iii)    a radioaktív anyag(ok) vagy nuklid(ok) nevét;

iv)    a radioaktív anyag fizikai és kémiai állapotának leírását, vagy annak közlését, hogy különleges formájú vagy kis mértékben diszpergálódó radioaktív anyagról van-e szó; és

v)    a radioaktív tartalom szállítás alatti legnagyobb aktivitását becquerelben (Bq) a hozzátartozó SI-prefixum jelével együtt (lásd az 1.2.2.1 bekezdést). Hasadó­anyagoknál az aktivitás helyett a hasadóanyag (vagy keverékeknél az egyes hasa­dónuklidok) mennyisége is megadható grammban (g) vagy annak többszörösében.

5.1.5.2             Az illetékes hatóságok engedélye

5.1.5.2.1          Az illetékes hatóságok engedélye szükséges a következőkre:

a)      a gyártási mintára;

i)     különleges formájú radioaktív anyagokra;

ii)     kis mértékben diszpergálódó radioaktív anyagokra;

iii)    a 2.2.7.2.3.5 pont f) alpontja szerint mentesített hasadóanyagokra;

iv)    0,1 kg vagy annál több urán-hexafluoridot tartalmazó küldeménydarabokra;

v)    hasadó anyagot tartalmazó küldeménydarabokra, kivéve, ha a 2.2.7.2.3.5 pont, a 6.4.11.2 vagy a 6.4.11.3 bekezdés alapján mentesítve vannak;

vi)    B(U) típusú és B(M) típusú küldeménydarabokra;

vii)   C típusú küldeménydarabokra;

b)      a külön megegyezésre;

c)      bizonyos szállításokra (lásd az 5.1.5.1.2 pontot);

d)      a 2.2.7.2.2.1 pont szerinti radionuklid alapértékek meghatározásához olyan egyedi radionuklidokra, amelyek nincsenek a 2.2.7.2.2.1 táblázatban felsorolva (lásd a 2.2.7.2.2.2 pont a) alpontját);

e)      készüléket vagy gyártmányt tartalmazó mentesített küldeményre vonatkozó alternatív aktivitás határra (lásd a 2.2.7.2.2.2 pont b) alpontját).

Az engedélyokirat tanúsítja, hogy a vonatkozó követelményeket betartották; a küldemény­darab-minta engedélyben a mintához azonosító számot kell rendelni.

A küldeménydarab-mintára és a szállításra vonatkozó engedélyek közös engedélyokiratba foglalhatók egybe.

Az engedélyokiratoknak és az engedély iránti kérelmeknek meg kell felelniük a 6.4.23 szakasz előírásainak.

5.1.5.2.2          A feladónak rendelkeznie kell minden szükséges engedélyokirat egy példányával.

5.1.5.2.3          Olyan küldeménydarab-minták esetében, amelyekhez nem szükséges az illetékes hatóságnak engedélyt kiadnia, a feladónak az illetékes hatóság általi ellenőrzéshez – kérésre – rendel­kezésre kell bocsátania azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítják, hogy a küldemény­darabminta minden rá vonatkozó előírásnak megfelel.

5.1.5.3             A szállítási mutatószám (TI) és a kritikussági biztonsági mutatószám (CSI) meghatározása

5.1.5.3.1          A szállítási mutatószám (TI) egy küldeménydarabra, egyesítőcsomagolásra, konténerre, csomagolatlan LSA-I anyagra vagy csomagolatlan SCO-I vagy SCO-III tárgyra a következő eljárás alapján meghatározott szám:

a)      Meg kell határozni a legnagyobb dózisteljesítményt millisievert per órában (mSv/h) a küldeménydarab, egyesítőcsomagolás, konténer, csomagolatlan LSA-I anyag vagy csomagolatlan SCO-I vagy SCO-III  tárgy külső felületétől 1 m távolságban. Az így kapott értéket meg kell szorozni 100-zal. Urán- és tórium­érceknél és ezek koncentrátumainál legnagyobb dózisteljesítményként a külső felülettől 1 m távolságban bármely ponton a következő értékek vehetők:

urán- és tóriumércekre és fizikai koncentrátumaikra                 0,4 mSv/h;

kémiai tóriumkoncentrátumokra                                                 0,3 mSv/h;

kémiai uránkoncentrátumokra, az urán-hexafluorid kivételével 0,02 mSv/h.

b)      A tartányokra, konténerekre, csomagolatlan LSA-I anyagokra és csomagolatlan SCO-I és SCO-III tárgyakra az a) pont szerint kapott értéket a 5.1.5.3.1 táblázatban található megfelelő tényezővel meg kell szorozni.

c)      Az a) és b) pontok szerint kapott értékeket egy tizedesjegyre fel kell kerekíteni (pl.: 1,13-ot 1,2-re), kivétel a 0,05 vagy ennél kisebb érték, ami nullának vehető és a kapott érték  a szállítási mutatószám..

5.1.5.3.1 táblázat     Szorzótényezők a tartányokhoz, a konténerekhez, a csomagolatlan LSA-I anyagokhoz, SCO-I és SCO-III tárgyakhoz

A rakomány méretea)

Szorzótényező

rakomány méret <= 1 m2

1

1 m2 < rakomány méret <= 5 m2

2

5 m2 < rakomány méret <= 20 m2

3

20 m2< rakomány méret

10

a)    A rakomány legnagyobb keresztmetszeti területe.

5.1.5.3.2          A szállítási mutatószámot az egyes egyesítőcsomagolásokra, konténerekre és járművekre  a bennük levő küldeménydarabok TI értékének összegzésével kell meghatározni. Egyetlen feladótól származó küldeményre a szállítási mutatószámot a feladó a dózisteljesítmény közvetlen mérésével is meghatározhatja. A nem alaktartó egyesítőcsomagolások szállítási mutatószáma csak az egyesítőcsomagoásban levő összes küldeménydarab TI értékének összegezésével határozható meg.

5.1.5.3.3          A kritikussági biztonsági mutatószámot minden egyesítőcsomagolásra, ill. konténerre a benne levő küldeménydarabok CSI értékének összegzésével kell meghatározni. Ugyanígy kell meghatározni egy küldemény vagy egy jármű összegzett CSI értékét.

5.1.5.3.4          A küldeménydarabokat, egyesítőcsomagolásokat és konténereket az 5.1.5.3.4 táblázatban meghatározott feltételek és a következő előírások szerint az I-FEHÉR, a II-SÁRGA vagy a III-SÁRGA kategóriába kell besorolni:

a)      A küldeménydaraboknál, egyesítőcsomagolásoknál és konténereknél a megfelelő kate­gória meghatározásánál figyelembe kell venni a szállítási mutatószámot (TI) és a felü­leten mért dózisteljesítményt. Amennyiben a szállítási mutatószám (TI) kielégíti vala­melyik kategória feltételeit, de a felületen mért dózisteljesítmény egy másik kategóriának felel meg, a küldeménydarabot, egyesítőcsomagolást, ill. konténert a két kategória közül a magasabba kell besorolni. Ebben az összefüggésben a I-FEHÉR kategória tekintendő legalacsonyabbnak.

b)      A szállítási mutatószám (TI) értékét az 5.1.5.3.1 és az 5.1.5.3.2 pont szerint kell megha­tározni.

c)      Amennyiben a felületen mért dózisteljesítmény nagyobb, mint 2 mSv/h, a küldemény-darabot, ill. egyesítőcsomagolást kizárólagos használat mellett és a 7.5.11 szakasz, CV33 előírás 1.3) és 3.5) a) pontja szerinti előírásoknak megfelelően kell szállítani.

d)      Azt a küldeménydarabot, amelyet külön megegyezés alapján szállítanak, a III-SÁRGA kategóriába kell besorolni, kivéve, ha az 5.1.5.3.5 pont előírásait alkalmazzák.

e)      Azt az egyesítőcsomagolást, ill. konténert, amely külön megegyezés alapján szállított küldeménydarabokat tartalmaz, a III-SÁRGA kategóriába kell besorolni, kivéve, ha az 5.1.5.3.5 pont előírásait alkalmazzák.

5.1.5.3.4 táblázat: A küldeménydarabok, egyesítőcsomagolások és konténerek kategóriái

Feltételek

Szállítási mutatószám (TI)

A legnagyobb dózisteljesítmény a külső felület bármely pontján

Kategória

0a)

Legfeljebb 0,005 mSv/h

I-FEHÉR

Nagyobb, mint 0, de legfeljebb 1a)

Nagyobb, mint 0,005 mSv/h, de
legfeljebb 0,5 mSv/h

II-SÁRGA

Nagyobb, mint 1, de legfeljebb 10

Nagyobb, mint 0,5 mSv/h, de
legfeljebb 2 mSv/h

III-SÁRGA

Nagyobb, mint 10

Nagyobb, mint 2 mSv/h, de
legfeljebb 10 mSv/h

III-SÁRGAb)

a)     Amennyiben a mért szállítási mutatószám (TI) nem nagyobb, mint 0,05, a szállítási mutatószám (TI) az 5.1.5.3.1 c) pont alapján nullának vehető.

b)     Kizárólagos használat mellett kell szállítani, kivéve a konténereket (lásd a 7.5.11 szakasz CV33 kiegészítő előírás 3.3) pont „D” táblázatát).

5.1.5.3.5          Az illetékes hatóság gyártási minta engedélyéhez, ill. szállítási engedélyéhez kötött külde­ménydarabok bármely nemzetközi szállítása esetén, ha a szállításban érintett országokban különböző engedélytípusok szükségesek, a jelölést a gyártási minta származási országában kiadott engedélynek megfelelően kell végrehajtani.

5.1.5.4             Különleges előírások a 7 osztályba tartozó radioaktív anyagok engedményes küldemény­darabjaira

5.1.5.4.1          A 7 osztályba tartozó radioaktív anyagok engedményes küldeménydarabjain a csomagolás külsején jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni:

a)      az UN számot, amely elé az „UN” rövidítést kell írni;

b)      a feladó vagy a címzett, vagy mindkettő azonosító adatait;

c)      a megengedett bruttó tömeget, ha az meghaladja az 50 kg-ot.

5.1.5.4.2          Az 5.4 fejezet okmányokra vonatkozó előírásait a 7 osztályba tartozó radioaktív anyagok engedményes küldeménydarabjaira nem kell alkalmazni, kivéve, hogy:

a)      az UN számot, amely elé az „UN” rövidítést kell írni, valamint a feladó és a címzett nevét és címét, és amennyiben a feladáshoz szükséges, akkor az illetékes hatóság min­den engedélyének azonosító számát (lásd az 5.4.1.2.5.1 pont g) alpontját) a fuvar­okmányban, pl. a hajóraklevélben, a légi fuvarlevélben vagy a CMR vagy CIM fuvarlevélben fel kell tüntetni;

b)      az 5.4.1.2.5.1 pont g) alpont, az 5.4.1.2.5.3 és az 5.4.1.2.5.4 pont előírásait be kell tartani, amennyiben vonatkozik az esetre;

c)      az 5.4.2 és az 5.4.4 szakasz előírásait be kell tartani.

5.1.5.4.3          Az 5.2.1.7.8 és az 5.2.2.1.11.5 pont előírásait be kell tartani, amennyiben vonatkoznak az esetre.

5.1.5.5             Az engedélyekre és előzetes értesítésre vonatkozó előírások összefoglalása

Megjegyzés:1. Az olyan küldeménydarab első szállítása előtt, amelyhez az illetékes ható­ság küldeménydarab-minta engedélye szükséges, a feladónak biztosí­tania kell, hogy a küldeménydarab-minta engedélynek egy példánya minden érin­tett ország illetékes hatóságának rendelkezésre álljon [lásd az 5.1.5.1.4 a) pontot].

                     2.  Értesítés akkor szükséges, ha a tartalom meghaladja a 3000A1, ill. a 3000A2 vagy az 1000 TBq értéket [lásd az 5.1.5.1.4 b) pontot].

                     3.  A szállításhoz többoldalú engedély szükséges, ha a tartalom meghaladja a 3000A1, ill. a 3000A2 vagy az 1000 TBq értéket, vagy ha ellenőrzött idő­szakos szellőztetés szükséges (lásd az 5.1.5.1 bekezdést).

                     4.  Az engedélyezésére és az előzetes értesítésre lásd az anyag szállítására alkalmazott küldeménydarabra vonatkozó előírásokat.

 

Tárgy

UN szám

Az illetékes hatóságok engedélye szükséges-e

 

A származási ország és az érintett országoka) illetékes hatóságainak értesítése szükséges-e a feladó által minden szállítás előtt

 

Hivatkozás

 

 

származási ország

érintett országoka)

 

Nem felsorolt A1 és A2 érték számítása

Igen

Igen

Nem

2.2.7.2.2.2 a) 5.1.5.2.1 d)

Engedményes küldeménydarabok

2908, 2909, 2910, 2911

 

 

 

– küldeménydarab-minta

 

Nem

Nem

Nem

 

– szállítás

 

Nem

Nem

Nem

 

LSA anyagokb), SCO-tárgyakb), IP-1, IP-2 és IP-3 típusú küldeménydarabok, nem hasadó és hasadó-engedményes

2912, 2913, 3321, 3322

 

 

 

– küldeménydarab-minta

 

Nem

Nem

Nem

 

– szállítás

 

Nem

Nem

Nem

 

A típusú küldeménydarabokb),

nem hasadó és hasadó-engedményes

2915, 3332

 

 

 

– küldeménydarab-minta

 

Nem

Nem

Nem

 

– szállítás

 

Nem

Nem

Nem

 

B(U) típusú küldeménydarabokb),

nem hasadó és hasadó-engedményes

2916

 

 

 

5.1.5.1.4 b), 5.1.5.2.1 a), 6.4.22.2

– küldeménydarab-minta

 

Igen

Nem

lásd az 1 megj.

– szállítás

 

Nem

Nem

lásd a 2 megj.

B(M) típusú küldeménydarabokb),

 nem hasadó és hasadó-engedményes

2917

 

 

 

5.1.5.1.4 b), 5.1.5.2.1 a), 5.1.5.1.2, 6.4.22.3

– küldeménydarab-minta

 

Igen

Igen

Nem

– szállítás

 

lásd a 3 megj.

lásd a 3 megj.

Igen

C típusú küldeménydarabokb),

nem hasadó és hasadó-engedményes

3323

 

 

 

5.1.5.1.4 b), 5.1.5.2.1 a), 6.4.22.2

– küldeménydarab-minta

 

Igen

Nem

lásd az 1 megj.

– szállítás

 

Nem

Nem

lásd a 2 megj.

Hasadóanyag-tartalmú küldeménydarabok

2977, 3324, 3325, 3326, 3327, 3328, 3329, 3330, 3331, 3333

 

 

 

5.1.5.2.1 a), 5.1.5.1.2, 6.4.22.2, 6.4.22.4, 6.4.22.5

 

 

 

– küldeménydarab-minta

Igenc)

Igenc)

Nem

– szállítás 

    ha a kritikussági biztonsági mutatószámok összege legfeljebb 50

 

Nemd)

 

Nemd)


lásd a 2 megj.

    ha a kritikussági biztonsági mutatószámok összege nagyobb 50-nél

Igen

Igen

lásd a 2 megj.

Különleges formájú radioaktív anyagok

 

 

 

 

1.6.6.4, 5.1.5.2.1 a), 6.4.22.5

 

– gyártási minta

Igen

Nem

Nem

– szállítás

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

Kis mértékben diszpergálódó radioaktív anyagok

 

 

 

 

5.1.5.2.1 a),  6.4.22.2 6.4.22.5

 

– gyártási minta

Igen

Igen

Nem

– szállítás

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

Küldeménydarabok, amelyek legalább 0,1 kg urán-hexafluoridot tartalmaznak

 

 

 

 

5.1.5.2.1 a), 6.4.22.1

– küldeménydarab-minta

Igen

Nem

Nem

– szállítás

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

lásd a 4 megj.

Külön megegyezés

2919, 3331

 

 

 

1.7.4.2, 5.1.5.2.1 b), 5.1.5.1.4 b)

– szállítás

 

Igen

Igen

Igen

 

 

 

 

 

 

Engedélyezett küldeménydarab-minták, amelyekre átmeneti előírások vonatkoznak

 

lásd az 1.6.6 szakaszt

lásd az 1.6.6 szakaszt

lásd az 1 megj.

1.6.6.2, 5.1.5.1.2, 5.1.5.1.4 b), 5.1.5.2.1 a) 6.4.22.9

Készüléket vagy gyártmányt tartalmazó mentesített küldeményre vonatkozó alternatív aktivitás határ

Igen

Igen

Nem

5.1.5.2.1 e), 6.4.22.7

A 2.2.7.2.3.5 pont f) alpontja szerint mentesített hasadóanyagok

Igen

Igen

Nem

5.1.5.2.1 a)   

    iii),

6.4.22.6

a)      Azon országok, amelyekből a küldemény szállítása indul, amelyeken át történik, vagy amelyekbe irányul.

b)      Amennyiben a radioaktív tartalom olyan hasadóanyagokból áll, amelyek a hasadóanyagokat tartalmazó küldeménydarabokra vonatkozó előírások alól nem mentesülnek, akkor a hasadóanyagokat tartalmazó küldeménydarabokra vonatkozó előírások érvényesek (lásd a 6.4.11 szakaszt).

c)       A hasadóanyagokra vonatkozó küldeménydarab-minták esetén a táblázat valamely más pontja szerint is szükség lehet engedélyre.

d)      Szállítási engedélyre azonban a táblázat valamely más pontja szerint is szükség lehet.

 

 

* Magyarországon kihirdette a 25/1989. (III. 17.) MT rendelet.